Pravda o komunismu v Československu. Tohle uvidí Londýn

Život v Československu

Pravda o komunismu v Československu. Tohle uvidí LondýnOBRAZEM
Diváci přihlížející spartakiádnímu průvodu, Praha, 1965. Foto:

Dagmar Hochová

21
Domov
Echo24
Sdílet:

Česko se v Londýně prezentuje pravdou o komunismu. Více než třicet černobílých fotografií Dagmar Hochové dokumentující poměry v komunistickém Československu vystavuje od tohoto týdne londýnská síň 12 Star Gallery. Autorka na snímcích kromě „běžného života“ zachytila i dějinné zvraty, jako například vpád vojsk Varšavské smlouvy nebo sametovou revoluci. Britská veřejnost má možnost zhlédnout fotografie vůbec poprvé.

„Česká dokumentární fotografie má i díky souputníkovi Hochové Josefu Koudelkovi ve světě dobré jméno, proto jsme se při příležitosti stoletého výročí české státnosti a padesáti let uplynulých od událostí Pražského jara rozhodli připomenout právě její humanistické poselství,“ uvedla v prohlášení ředitelka Českého centra Londýn Tereza Porybná. Právě Porybná celou výstavu iniciovala, a to když oslovila Jiřího Pátka z Moravské galerie v Brně s nápadem snímky z pozůstalosti české dokumentaristky vystavit.

1. Máj na Letné, Praha 1976
1. Máj na Letné, Praha 1976 Foto:

Dagmar Hochová

Ačkoliv snímky Hochová pořizovala od 50. let do revoluce, neměla během svého života příliš možností k jejich publikaci. Pozornost veřejnosti si získala až po pádu železné opony v roce 1989. Kromě významných dějinných událostí se Hochová věnovala i dokumentaci v té době okrajových témat, fotila například mentálně postižené děti nebo legionáře. Na jejích snímcích se objevují i komunistickým režimem perzekuované osobnosti. Mezi nimi například prezident a dramatik Václav Havel, olympijská gymnastka Věra Čáslavská či malíř Mikuláš Medek. I pro široký záběr tvorby se Hochové přezdívalo „fotografka pravdivého života“.

Z cyklu Děti, 1971
Z cyklu Děti, 1971 Foto:

Dagmar Hochová

„Hochové fotografie ukazují, že dokument nemusí mít sklon k voyerismu nebo se pást na ošklivosti světa. Laskavý nadhled neubírá fotografiím nic na jejich sdílnosti,“ řekl k autorčině tvorbě galerista Jiří Pátek. Dagmar Hochová zemřela v dubnu 2012 ve věku 86 let.

V autobuse, 70. léta
V autobuse, 70. léta Foto:

Dagmar Hochová

Čtěte také: Češi hodnotí kladně Sametovou revoluci, nelíbí se ji srpen 1968

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články