S nedopalky v ulicích nám pomohou cvičené vrány, tvrdí vývojáři

Co s nedopalky

S nedopalky v ulicích nám pomohou cvičené vrány, tvrdí vývojářiNOVÉ
Panorama

zd Echo24

Cigaretové nedopalky stále zamořují ulice měst či pláže přímořských oblastí. Přes veškerou snahu bude vždy snažší cigarety zahazovat, než je sbírat. Právě kvůli tomu se rozhodl nizozemský start up Crowded cities přijít s originálním a nečekaným řešením. V budoucnu by nedopalky v ulicích měst měly sbírat vrány.

,,Cigaretové nedopalky: Nacházíte je v parku v trávě, špinavých zákoutích či pod svými botami,‘‘ vysvětluje start up motivaci na svém webu. ,,V Nizozemsku lidé každý rok zahodí více než šest miliard nedopalků. Filtry v nich se přitom v průměru rozkládají až deset let.‘‘ Podle start upu je řešení snadné. Stačí vycvičit vrány, aby sbíraly cigaretové nedopalky výměnou za potravu.

Principem tohoto návrhu je speciální ,, ptačí budka‘‘, do níž vrána vloží svůj úlovek v podobě nedopalku. Senzor uvnitř zjistí, zda se skutečně jedná o nedopalek, a v případě, že se vrána nebude snažit o podvod, z budky pro ní vypadne odměna v podobě kousku potravy.

K tomuto nápadu autory inspiroval Američan Joshua Klein, který se rozhodl cvičit vrány, aby sbíraly v ulicích zapomenuté mince. Start up zároveň upozorňuje, že bychom neměli vrány podceňovat. Jedná se podle nich o velmi inteligentní zvířata schopná řešit zadané problémy.