Gang obchodoval s dětmi. Nabízel je přes Instagram

Obchod v kyberprostoru

Gang obchodoval s dětmi. Nabízel je přes InstagramNOVÉ
Ilustrační foto. Foto:

Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tříčlenný gang obchodující s dětmi prostřednictvím sociální sítě Instagram rozbili indonéští policisté. Kromě překupníka, porodní báby a mladé matky zadrželi i domnělého kupce. Policisté na skupinu přišli díky upozornění na jejich instagramový účet, který ačkoliv se prezentoval jako nabídka konzultací pro nastávající matky a potenciální adoptivní rodiče, ve skutečnosti byl výkladní skříní obchodu s dětmi. O případu s odkazem na indonéské úřady informoval server CNN.

Šéf kriminálky druhého největšího indonéského města Surabajy na tiskové konferenci řekl, že jeho tým zmařil pokus 22leté matky prodat své 11měsíční miminko kupci z indonéského ostrova Bali. Dítě měla chtít prodat za 15 milionů rupií (asi 22 tisíc Kč). Všem čtyřem zatčeným hrozí až 15 let vězení.

CNN píše, že instagramový účet, na němž jeho správci publikovali černobílé fotografie z ultrazvuků a matek s dětmi s rozostřenými tvářemi, měl přes 700 followerů. Nyní je však již zrušen. U jednoho z příspěvků byl u dítěte uveden i věk, pohlaví, náboženství a telefonní číslo pro možné zájemce o adopci. Policie však má údajně důkazy, že se za nelegální osvojení nabízených dětí platilo.

Šéf indonéské národní komise pro ochranu dětí se nechal slyšet, že sociální sítě zcela změnily způsob, jakým překupníci obchodují. „Za starých časů obchody probíhaly osobně a obvykle přes prostředníka. Nyní ale používají pokročilejší metody, jako Instagram a Facebook. Kyberprostor se stal nástrojem pro nabídku a obchodování,“ posteskl si Sustano, který má jako mnoho jiných Indonésanů pouze jedno jméno. Výhody sociálních sítí jsou podle něj jasné – je to efektivnější, kupec a prodejce spolu komunikují přímo a pro úřady je těžší to odhalit. Příhodnost kyberprostoru pro zločince kritizuje i zástupkyně UNICEF Amanda Bissexová. Podle ní je na státních orgánech, aby přijaly odpovídající zákony, které by podobným případům zamezily.

Indonésie je vyhlášená obchodováním s lidmi. Podle údajů UNICEF je v zemi každoročně prodáno asi 100 tisíc dětí, z nichž většina je nucena k prostituci. Jako zemi, která „nedostatečně naplnila minimální standardy pro eliminaci nelegálního obchodování“ vedou Indonésii i americké úřady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Lukrativní rodinný byznys“. Šest Slováků odsoudili v Británii za obchodování s lidmi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články