Babiš o usnesení EP: Politické divadlo organizované některými českými europoslanci

Babišův střet zájmů

Babiš o usnesení EP: Politické divadlo organizované některými českými europoslanciNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš má za sebou poměrně perné období. Soud ve Štrasburku odmítl jeho žalobu na Slovensko ohledně vedení ve svazcích STB. „Klidně se budu soudit až do konce života a ten soud vyhraji,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Právo. Následně přijal Evropský parlament usnesení, aby komise proti českému premiérovi podnikla kroky kvůli jeho údajnému střetu zájmů. „Kdo poškozuje ČR, jsou spíš někteří čeští europoslanci, kteří s velkou radostí ve Štrasburku pokračují ve své kampani Antibabiš,“ komentoval Babiš svůj problém. Český premiér přesto tvrdí, že jej kauzy nezaměstnávají ve výkonu funkce. „Jsem sice už důchodce, ale jedu i dvacet hodin denně včetně sobot a nedělí,“ uvedl.

Andrej Babiš se v posledních dnech potýká především s kauzou svého údajného střetu zájmů. Nadále však tvrdí, že to není on, kdo poškozuje zájmy České republiky. „Kdo poškozuje ČR, jsou spíš někteří čeští europoslanci, kteří s velkou radostí ve Štrasburku pokračují ve své kampani Antibabiš a kopou do českého premiéra na základě věcí, které jsou nepravdivé,“ řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní Právo. 

„Je tady nějaká interpretace, o níž bude debata s Evropskou komisí na úrovni právníků, s níž už dávno komunikuje naše ministerstvo financí. Středeční debata a čtvrteční hlasování v europarlamentu byly jen politické divadlo organizované některými českými europoslanci,“ pokračuje český premiér.

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014, loni vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů. Holding je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také ovládá významná média. Hospodářské noviny v červenci uvedly, že Agrofert loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun.

Kromě údajného střetu zájmů musí český premiér řešit i svůj věčný spor o vedení ve spisech STB. Evropský soud pro lidská práva v úterý odmítl Babišovu žalobu na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti. „Klidně se budu soudit až do konce života a ten soud vyhraji. Už jsem ho třikrát vyhrál a pak slovenský Ústavní soud čirou náhodou pár dní před sněmovními volbami verdikty zneplatnil s odůvodněním, že jsem jako řada jiných lidí údajně žaloval špatnou instituci,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro Právo.

Spor se táhne již od roku 2012, kdy Babiš podal žalobu na Ústav paměti národa, přičemž ji soud začal v následujícím roce projednávat. V roce 2014 dal Babišovi za pravdu nejprve Okresní soud Bratislava I. Na jeho podporu tehdy u soudu vystoupil i Július Šuman, tedy údajný Babišův nadřízený pracovník z StB. Kromě něj se soudu účastnili další dva tehdejší pracovníci StB, kteří Babiše taktéž podpořili. Ústav paměti národa se proti nepravomocnému rozhodnutí odvolal, což nejprve zamítl odvolací soud, a později také v neprospěch ústavu rozhodl Nejvyšší soud Slovenské republiky. Ústav však následně uspěl u Ústavního soudu, který v říjnu 2017 předchozí rozhodnutí soudů zrušil kvůli procesním vadám. Ten totiž zpochybnil důvěryhodnost bývalých příslušníků StB, kteří vypovídali v Babišův prospěch, a navíc podle soudu neměl být ústav žalován.

Žalobu českého premiéra začátkem roku 2018 zamítl i Krajský soud v Bratislavě, což mělo za následek Babišovo dovolání k Nejvyššímu soudu. To však bylo zamítnuto a český předseda vlády tehdy řekl, že zažaluje Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Čtěte také: Komunisté ukazují svůj vliv. Na stole je zdanění náhrad za církevní restituce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články