V Číně se pomocí AirDrop šířily protivládní letáky. Apple ale zasáhl a speciální aktualizací funkci omezil
AIRDROP V ČÍNĚ
Číňané sdíleli protivládní letáky pomocí funkce AirDrop a to i s cizími lidmi. Společnost Apple tak nyní používání této funkce na iPhonech omezila. Nová aktualizace se týká pouze zařízení zakoupených v Číně. Informoval o tom například deník The Guardian nebo server CNN.
Funkce AirDrop, kterou disponují mobilní telefony značky Apple, slouží ke sdílení souborů s ostatními iPhony. Nová aktualizace, kterou společnost vydala ve čtvrtek, ale nyní využívání této funkce značně omezuje. Dříve byla funkce bez časového limitu, nyní se příjemci na deset minut zobrazí okno, ve kterém musí dát k přenosu souborů souhlas, po vypršení tohoto časového limitu okno zmizí. To prakticky znemožňuje přijímat neočekávané soubory od cizích osob.
K omezení této funkce na území Číny dochází poté, co se rozšířily zprávy o lidech, kteří funkci AirDrop používali k šíření protivládních letáků kritických vůči čínské komunistické straně nebo vyzývajících k odvolání prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle dostupných informací byly novou aktualizací ovlivněny pouze telefony společnosti Apple, které byly prodány v Číně. Telefony zakoupené mimo pevninskou Čínu tak žádná změna nepostihla.
"Toto je jeden malý příklad typu čínských nákladů ..., které činí Čínu mnohem méně atraktivní jako investiční a výrobní destinaci pro mnoho globálních nadnárodních společností," komentoval novinku Isaac Stone Fish, generální ředitel společnosti Strategy Risks. "Společnost Apple si musí uvědomit velmi reálná rizika přílišné expozice vůči Číně v roce 2022," dodal.
Nová aktualizace Applu se stala i terčem debat na sociálních sítích. Někteří uživatelé ji vítají s tím, že to "výrazně sníží pravděpodobnost obtěžování uživatelů iPhonu". Jiným se nelíbilo, že tato aktualizace je zaváděna pouze v Číně. Zda Apple plánuje tuto změnu i pro zbytek světa zatím není jasné, ale vzhledem k tomu, že společnost dává velký důraz na bezpečnost a ochranu soukromí, by se takový krok dal předpokládat.
Minulý měsíc se v Číně konal sjezd komunistické strany, na kterém byl do funkce generálního tajemníka znovu zvolen čínský prezident Si Ťin-pching. Několik dní před začátkem sjezdu se na jednom mostě v Pekingu objevily protivládní transparenty, které mimo jiné vyzývaly i k odstranění Si Ťin-pchinga. Záběry transparentů se následně začaly šířit na čínských sociálních sítích, kde tento čin mnoho lidí komentovalo, následně byly ale záběry odstraněni a cenzurou byli postihnuti i komentující, kteří se k činu vyjadřovali. Právě to pravděpodobně odstartovalo hojnější protivládní chování, k jehož šíření byla využívána například i funkce AirDrop, která jako jedna z mála nebyla dosud ze strany státu nijak omezena.