Trend, který nepotěší. Staví se čím dál menší byty

Malé byty na trhu

Trend, který nepotěší. Staví se čím dál menší bytyNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bytová krize je nejvíce znatelná v hlavním městě Praze, kde se nové byty zmenšují už šestým rokem po sobě. Od poloviny roku 2017 navíc klesla průměrná plocha nového bytu o 15 procent na 65 metrů čtverečních. Kromě menších nemovitostí trápí zájemce o bydlení hlavně nedostatek nabídek na trhu. Od začátku roku se začala v Praze stavět necelá stovka bytů. Pražská koalice chce proto založit centrální stavební úřad, který by mohl krizi na trhu s bydlením rozhýbat.

Zájemci o bydlení však v současné době narážejí na stále menší byty. Průměrná plocha nového prodaného bytu se však snižuje konstantně už od roku 2013. Kromě bytové krize přispěl k trendu menších bytů i fakt, že jsou v poslední době velmi přísné podmínky pro získání hypotéky. Podle analýzy developerské společnosti JRD se sami lidé poptávají po menším bydlení z důvodu vysokých cen nemovitostí.

„Pražský rezidenční trh výrazně ovlivňuje komplikovaný a zdlouhavý povolovací proces, který je jednou z hlavních příčin nedostatku nových bytů. Přímým důsledkem této situace je růst cen, kvůli němuž je nové bydlení nedostupné pro řadu zájemců. Lidé proto obracejí svou pozornost k menším bytům 1+kk a 2+kk, které jsou ještě cenově dosažitelné,“ uvedla developerská společnost JRD ve své zprávě.

Průměrná plocha bytů, které developeři nabízeli na svých stránkách, se snížila podobně jako u prodaných bytů o 15 procent. U nabízených bytů byla asi o pět metrů čtverečních větší než u prodaných. Podle analýzy JRD byla plocha nabízených bytů větší než u prodaných po celé sledované období v posledních dvou letech. Ze zprávy také vyplývá, že se poptávka po malých bytech jen tak nezastaví.

Povolování staveb se od roku 2008 prodloužilo více než třikrát. Před deseti lety trvalo vydání dva roky. Nyní se doba pohybuje okolo sedmi let. „Mezi lety 2006 až 2018 se počet stavebních povolení v Praze snížil z 11 000 na 4 000,“ řekl Petr Hána ze společnosti Deloitte na Stavebním fóru.

Situace s vydáváním stavebních povolení je také znatelná na ceně stávajících bytů. Vysoká cena je také patrná u nových bytů, jejichž hodnota vzrostla meziročně v loňském roce o skoro 20 procent na 101 091 korun za metr čtvereční. Zlom v cenovém vývoji nastal v polovině roku 2015. Do té doby se ceny nových bytů v hlavním městě za dva roky zvýšily o dvě procenta. Aktuálně jsou však v porovnání s červnem 2015 vyšší o 82 procent.

Praha se pokusí na krizovou situaci na trhu reagovat tím, že zavede centrální stavební úřad. S nápadem souhlasí i opoziční hnutí ANO a ODS. „Centrální stavební úřad – zejména pro velké stavby – by měl stavební řízení zrychlit, proto jsem jeho zřízení podporoval. Ovšem jako vždy je ďábel skryt v detailu. Pokud nedojde k jednoduchému, jasnému a transparentnímu rozdělení kompetencí mezi centrálním stavebním úřadem a stavebními úřady městských částí, vznikne byrokratický moloch, který nakonec stavební řízení ještě prodlouží,“ řekl pro deník Echo24 Petr Stuchlík.

Podobně hovoří i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Z našeho pohledu by jeden úřad pro stavby infrastrukturní a celoměstského významu smysl dával. Město by spíš mělo zapracovat na propojení stavebních úřadů jednotlivých městských částí a jejich digitalizaci, která by proces vydávání stavebních povolení urychlila,“ řekla pro Echo24 pražská zastupitelka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Piráti chtějí v Praze kontrolovat prázdné byty. Koalice tím zažívá první otřes

Lidé ztrácejí zájem o hypotéky kvůli tragické výstavbě bytů. Banky zlevňují

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články