Tvrdý dopad koronaviru. Na dotaci dosáhla sotva polovina podnikatelů, 12 % jich skončilo
KORONAVIROVÁ POMOC
Vláda Andreje Babiše se od počátku lockdownů kvůli koronaviru nechávala slyšet, že nikoho padnout nenechá. Tato slova mířila zejména na živnostníky a podnikatele, kterým se ze dne na den zastavily živnosti. Mnoho z nich se však muselo spolehnout sami na sebe a nevěnovat slovům vládního kabinetu velký význam. Podle průzkumu Raiffeisenbank totiž na pomoc dosáhla necelá polovina oslovených firem a kvůli uzavření ekonomiky muselo ukončit své podnikání na 12 procent podnikatelů.
Premiér Andrej Babiš kritiku na nedostatečnou pomoc podnikatelům a živnostníkům vždy obrací. V červnu například uvedl, že kritika opozice je neoprávněná a že se jedná o předvolební kampaň. „Stále se nenaplňují nesmyslné prognózy, podle nichž prý vládní restrikce a údajná nedostatečná podpora ze strany státu způsobí pokles počtu živnostníků. A víte proč? No protože naše vláda živnostníkům ve skutečnosti pomáhá mnohem víc než všechny předchozí vlády. A navíc jim co nejvíc usnadňujeme i život,“ uvedl Babiš v komentáři na svém facebooku.
V minulém roce ale pomoc nedosáhla původně slibované částky. Podnikatelé totiž měli dostat až 1,2 bilionu korun, která však do dnešního dne neproběhla v celé míře. Podle propočtů Hospodářské komory tak v loňském roce bylo vyplaceno na přímé podpoře 23 miliard korun. Daňové úlevy a odklady plateb pak vyšly na 87 miliard a celková pomoc dosáhla 110 miliard korun.
Potíže podnikatelů ale také dokládá průzkum Raiffeisenbank od agentury NMS Market Research. Z výsledků totiž plyne, že se pandemie koronaviru dotkla dvou třetin podnikatelů a živnostníků z celkem 219 oslovených. Polovina firem také neočekává letos žádný zisk a čtvrtina musela kvůli koronaviru změnit své nabízené služby nebo produkty.
Dvanáct procent oslovených muselo své podnikání ukončit a devět procent už nyní ví, že se letos nebudou zvyšovat platy. Pouze dvě procenta podnikatelů pak musela propouštět. To je ale způsobeno zejména programem Antivirus, který spustila vláda na jaře minulého roku. Program držel zaměstnance doma na překážkách a ve firmách nesměli pracovat. Pouze poté dostali podnikatelé část platu zaměstnance zpětně proplaceno, kromě odvodů.
Zajímavý výsledek také vyšel v otázce kolik firem získalo nárok na dotaci. Souhlasnou odpověď zaškrtlo jen 45 procent dotázaných. Celých 51 procent firem pak uvedlo, že se spíše orientuje v kompenzacích a dotacích pro poškozené podnikatele.
Nabízená pomoc ze strany státu byla od první chvíle provázená kritikou. Důvodem byla nepřehlednost a obtížnost při vyplňování některých formulářů a žádostí. Podnikatelé ale ještě nyní zpětně přicházejí o některou pomoc, kterou od státu dostali. Jedná se zejména o kontroly z úřadů práce kvůli programu Antivirus.
Z květnových čísel totiž vyplývá, že příspěvek na zaměstnance vracelo přes 40 procent firem. Od loňského května do začátku dubna pak proběhlo 1387 kontrol a 1064 bylo ukončeno. Celkem 442 firem pak muselo vrátit část nebo celý poskytnutý příspěvek. Zpět státu se tak vrátilo téměř 75 milionu korun.