„Jste jako bohatí na Titaniku.“ Česko a další státy EU chtějí vakcíny i pro Balkán a Ukrajinu
BOJ S KORONAVIREM
Evropská unie by měla poskytnout vakcíny proti koronaviru sousedním balkánským zemím a podniknout kroky proti šíření viru SARS-CoV-2 na Ukrajině, uvedlo ve společném dopise adresovaném Evropské komisi 13 ministrů zahraničí členských států včetně České republiky. Informovala o tom agentura Reuters.
„Podporujeme snahu a iniciativu Evropské komise sdílet vakcíny od smluvních dodavatelů s nejbližšími sousedy EU, například se státy v západní části Balkánského poloostrova,“ uvedli ministři v dopise.
K výzvě se připojily Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko. Ministři zahraničních věcí se domnívají, že Evropská unie nebude v bezpečí, pokud se s koronavirem nevypořádají i sousední státy.
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis míní, že EU má povinnost podat pomocnou ruku „partnerům ve východní Evropě, v západní části Balkánského poloostrova a dalších regionech“.
Mnohé země EU zahájily hromadné očkování 27. prosince, ale státy v oblasti Balkánského poloostrova si nedokázaly vyjednat s farmaceutickými firmami stejný přístup k vakcíně. Většina stále čeká na první dodávky vakcín a nemá ani pevný plán pro zahájení hromadného očkování, napsala agentura AP.
Bohatí nás ponechali osudu, řekl makedonský epidemiolog
Severomakedonský epidemiolog Dragan Danilovski přirovnává současnou situaci kolem očkování na západním Balkáně k nerovnostem mezi pasažéry na potápějícím se parníku Titanic v roce 1912. „Bohatí popadli všechny záchranné čluny, které byly k dispozici, a méně majetné ponechali jejich osudu,“ řekl v televizi TV24.
Evropská komise plánuje vládám zemí, které se k výzvě připojily, odpovědět. EK také na pravidelné tiskové konferenci oznámila, že zvažuje možnosti pomoci pro balkánské státy i další země včetně Gruzie a Ukrajiny.
Mnoho balkánských zemí upíná naděje k celosvětovému vakcinačnímu programu COVAX, s nímž přišla Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit vzrůstající nerovnost při distribuci očkovacích látek. Například Bosna však prostřednictvím programu obdrží vakcíny pro pouhou pětinu obyvatelstva.
Jako jediné v regionu má vakcíny k dispozici Srbsko. Pro hromadné očkování obyvatelstva to ale zdaleka nestačí – Bělehrad má zatím jen 25 000 dávek vakcíny vyrobené ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech a 2400 kusů ruské vakcíny Sputnik V.