Metnar chce po Černochové seznam zbraní pro Ukrajinu
VOJENSKÁ POMOC UKRAJINĚ
Dodávky zbraní a zvlášť pak těžké vojenské techniky pro Ukrajinu jako horké politické téma. O jejich plném rozsahu dosud nebyla informována nejen veřejnost, ale ani poslanci. Co všechno Česko zatím darovalo Ukrajině, ví jenom vláda. Předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO) vyzval šéfku resortu Janu Černochovou (ODS), aby seznam předala poslancům. Ministryně Černochová chce podle svého vyjádření pro deník Echo24 informace příslušným výborům poskytnout, jakmile ji k tomu zmocní vláda. K tomu by mohlo dojít už ve čtvrtek.
Bývalý ministr obrany a nynější předseda sněmovního výboru pro obranu Metnar vyzval ministryni Černochovou, aby předložila alespoň poslancům z vybraných výborů seznam vojenského materiálu darovaného Ukrajině od začátku války.
„Opakovaně žádám ministryni obrany o poskytnutí informace, jaký vojenský materiál byl zaslán jako pomoc Ukrajině. Ministryni obrany jsem i písemně obeslal, aby poslancům výboru pro obranu zdůvodnila, proč nechce rezort obrany tyto informace poskytnout, byť v utajeném režimu. Dosud nám nebylo písemně odpovězeno,“ napsal ve vyjádření zaslaném redakci. Ministryni už prý ve věci napsal jeden dopis 23. května a druhý nyní 26. června.
„Poslanci Parlamentu České republiky mají ze zákona přístup i k utajovaným informacím ve všech stupních utajení a tedy nevidím zákonný důvod, proč nám tyto informace nejsou poskytnuty. Ministerstvo obrany svým postupem vrhá podivné světlo na pomoc Ukrajině,“ dodal.
Černochová čeká na zmocnění vládou
Ministryně Černochová, která delší dobu říká, že informace nechce sdělovat, aby neohrozila bezpečnost ČR a zároveň neusnadňovala ruským zpravodajským službám práci, odpověděla, že informace poskytne sněmovnímu výboru pro obranu a senátnímu výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, jakmile ji k tomu zmocní vláda. K tomu by mohlo dojít už během čtvrtečního jednání kabinetu.
„Na všechny dopisy odpovídám v zákonem stanovené lhůtě 30 dnů, což ostatně dělal i můj předchůdce na resortu pan Metnar,“ uvedla ministryně obrany. „Škoda, že si pan kolega nepřečte zákon o jednacím řádu Sněmovny a dožaduje se mojí odpovědi prakticky od druhého dne. Absurdní. Co se týče informací o darech na Ukrajinu, poskytnu je poslancům a senátorům příslušných výborů, až mě k tomu zmocní vláda, abych dodržela zákonný postup, a to jsem kolegům, včetně pana Metnara, opakovaně říkala a vysvětlovala. Nic jsem neporušila a jako ministryně obrany dbám striktně na to, aby nebyla ohrožena bezpečnost i dodržena ochrana utajovaných skutečností.“
Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) před několika dny reagoval na dotaz redakce s tím, že jde o věc národní bezpečnosti.
„Mohu říct, že chápu postoj paní ministryně Jany Černochové, která se brání tomu, aby se udělal – na rozdíl od některých velkých států, které si to mohou dovolit – přesný seznam pomoci, kterou jsme tam poslali, ať už jako stát, nebo jsme jen podporovali dodávky českých firem. Když na to upozorňujete, může to vzbudit nějakou reakci, jednou už jsme tu Vrbětice měli,“ řekl Žáček. Odpovědnost za dopady případného zveřejnění konkrétní podoby vojenské pomoci podle jeho slov nese pouze ministryně obrany a premiér.
Česko darovalo zbraně za zhruba 4 miliardy
Podle posledního vyjádření ministryně obrany poskytla česká vláda do konce května Ukrajině vojenský materiál za více než 3,5 miliardy korun, další dodávky za minimálně 600 až 700 milionů korun měly od té doby následovat. Za více než 1 miliardu korun vybraných ve veřejné sbírce nakoupila u českých zbrojařů materiál a techniku i ukrajinská ambasáda. Česká vláda jí pak pomáhala s transportem na Ukrajinu. Seznam těchto zbraní ale ministryně zveřejňovat nechce s odkazem na to, že je to věcí ukrajinského velvyslanectví.