Za 48 hodin připlulo na Kanárské ostrovy přes tisíc migrantů z Afriky. Nejvíc za poslední roky
MIGRACE
Na Kanárské ostrovy připlulo za poslední dva dny přes 1000 utečenců z Afriky, což je údaj, který španělské souostroví zaznamenalo naposledy před více než desetiletím. Podle zpravodajského webu BBC to oznámil tamní Červený kříž. Ostrovy u severozápadního pobřeží Afriky navštívil španělský ministr pro migraci José Luis Escrivá a slíbil „komplexní odpověď“ na novou situaci.
Většina migrantů na ostrovy připlouvá ze Senegalu, který je vzdálený více než 1600 kilometrů. Senegalská pobřežní stráž tento týden podle svého vyjádření zadržela u pobřeží africké země dvě lodě, které dohromady nesly celkem 186 lidí.
Utečenci, kteří na ostrovy dorazili v posledních dvou dnech, pocházejí ze Senegalu a z Gambie a připluli dohromady na 37 lodích. O většinu z nich se stará místní Červený kříž, který je ubytoval nedaleko místa jejich přistání. Kromě několika případů podchlazení jsou migranti v pořádku a místní lékaři je testují na koronavirus.
Ministr pro migraci Escrivá navštívil při své cestě tři hlavní ostrovy Tenerife, Fuerteventura a Gran Canaria, aby zhodnotil situaci na vlastní oči. Jeden z vůdců místní samosprávy Blas Acosta jej však kritizoval za to, že nepřišel s žádnými konkrétními návrhy ohledně toho, kde by měli nově příchozí na ostrovech pobývat.
Migrační cesta ze západní Afriky na Kanárské ostrovy byla velmi populární v polovině minulého desetiletí, při svém vrcholu v roce 2006 na španělské souostroví dorazilo 35 000 utečenců za rok. Od té doby jejich počty klesaly až do roku 2018, kdy se počet příchozích začal znovu zvyšovat.
Od letošního ledna do konce července zatím na Kanárské ostrovy připlulo 3269 lidí, což je asi šestkrát více, než za stejné období loňského roku, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Letos zatím při strastiplné cestě ze západní Afriky přišlo o život přes 250 lidí.
Na Lampedusu za sobotu připlulo přes 400 běženců
S přibývajícími počty lidí bez domova se potýkají také na italské Lampeduse. Za sobotu tam připlulo 413 lidí na 15 lodích, v neděli dalších 219. Podle agentury ANSA jde zejména o migranty z Tuniska, kteří by ještě v neděli měli být přesunuti na palubu plavidel, kde budou muset absolvovat povinnou dvoutýdenní karanténu.
Středisko pro migranty na Lampeduse je nyní prázdné, protože všichni nově příchozí jsou momentálně v karanténě na trajektech. Lodě k tomuto účelu na místo poslala italská vláda.
Itálie se letos opět potýká s větším počtem lidí, kteří připlouvají přes Středozemní moře s vidinou získání azylu. Zatím jich úřady registrují přes 24 500, loni to za stejné období bylo jen necelých 8000.