Inflace a drahé energie drtí firmy. Každá třetí bude propouštět
KRIZE V ČESKU
Energetická krize, inflace nebo nedostupné a zdražující suroviny sužují české firmy. Podle výrazné většiny z nich v zásadě znemožňují podnikání a ženou společnosti k propouštění zaměstnanců. Podle průzkumu agentury IPSOS 25 procent zaměstnavatelů už propouštět musela a každý třetí se k tomu ještě chystá. Firmy žádají snížení DPH, přímou podporu i snížení dopadu Green Dealu, zaměstnanci si situaci chtějí vylepšit alespoň žádostí o vyšší mzdu.
Z průzkumu pro konzultační společnost The Ship vyplývá, že inflaci označuje za silnou bariéru v podnikání téměř 60 % podnikatelů, u podniků nad 500 zaměstnanců jde pak o téměř 70 procent. „České firmy jsou v tuto chvíli vystaveny tlakům z několika stran. Dle průzkumu je kromě rostoucích cen ohrožuje i přetrvávající vliv pandemie, války na Ukrajině a s tím související problematika logistiky a díky rostoucím úrokovým sazbám i problematika financování. Více než dvě pětiny dotčených by v tuto chvíli ocenilo snížení DPH na pohonné hmoty a energie a další položky, které by alespoň částečně zmírnily dopady inflace,“ uvedl Petr Pařízek, konzultant agentury The Ship, ve vyjádření, které má redakce k dispozici.
Problémem pro 70 procent dotázaných firem je také nedostatek surovin a fakt, že v posledních měsících stále stoupají na ceně. Polovina podnikatelů by od vlády nejvíce ocenila vyjednání nových partnerských smluv pro dovoz zboží/surovin z dalších zemí, zrušení cel na dovoz zboží a surovin by přivítala třetina dotazovaných, částečnou kompenzaci nárůstu cen by pak kvitovalo 23 % firem, vychází z průzkumu. Firmy pak trápí také vysoké ceny pohonných hmot.
Průzkum byl realizován společností IPSOS pro agenturu The Ship v červenci 2022, mapoval nálady podnikatelů a jejich vztah k aktuálně platné legislativně. Odpovídalo 300 firem podnikajících v průmyslu, obchodu a službách.
Říct si o vyšší plat
Podle analytiků může ve zbývajících dvou čtvrtletích vývoj ekonomiky negativně ovlivnit vysoká inflace, která zasáhne spotřebitelské nálady i tvorbu zásob či investování ve firmách. Za celý letošní rok očekává ministerstvo financí růst HDP o 2,2 procenta a Česká národní banka zvýšení o 2,3 procenta.
V nejbližších měsících se chystá říct si o přidání platu 19 procent Čechů. To je nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent. Vyplývá to z průzkumů celosvětové zaměstnanosti poradenské firmy PwC, kterého se zúčastnilo 52 195 pracovníků ve 44 zemích. V ČR byla dotázána přibližně tisícovka respondentů.
„Hlavním důvodem mohou být obavy z budoucnosti. Česká ekonomika se mění, vznikají celé nové obory, jiné se automatizují a potřebují tak méně lidí. A právě v konzervativním prostředí velkých průmyslových firem může převládat obava ze ztráty zaměstnání. Zároveň mají v ČR velmi silnou pozici odbory, které pomáhají vyšší mzdy vyjednat za zaměstnance,“ uvedla expertka na řízení lidských zdrojů PwC Andrea Linhartová Palánová.
Nejčastěji si chtějí říct o navýšení tzv. mileniálové, tedy lidé ve věku 26 až 41 let. Mezi nimi si chce o přidání říct 27 procent Čechů. I to je ale výrazně za světovým průměrem. Ve světě si v této věkové skupině chce říct o vyšší mzdu 41 procent lidí.