Co znamená „věřit (všem) ženám“? Readová obvinila Bidena z obtěžování
ECHOPRIME
Před sedmadvaceti lety se někde v chodbách Russelovy budovy v komplexu amerického Senátu možná něco stalo. Tehdejší senátor Joseph Biden tam měl sexuálně napadnout Taru Readeovou, která tehdy pracovala v jeho kanceláři. S obviněním ale šla na veřejnost až nedávno. Nadělala s tím problémy Bidenově kampani a vůbec stoupencům Demokratické strany, boj proti sexuálnímu zneužívání a obtěžování je pro západní progresivní levici klíčové téma.
A samozřejmě nahrála táboru Donalda Trumpa (a také skupině stoupenců Bernieho Sanderse, která hledala důvod Bidena nevolit). Ti všichni upozorňují na dvojí metr demokratů, amerických médií a dalších. Když podobným obviněním čelil Trumpem navržený soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh, bralo se za samozřejmé, že jsou pravdivá. V případě „jejich“ Bidena jsou ale najednou mnozí Kavanaughovi odpůrci daleko opatrnější.
To je ale na celé kauze to nejméně zajímavé – tím dvojím metrem přece nakonec měří skoro každý. Aféra kolem obvinění vysloveného Readeovou má navíc taky nějakou reálpolitickou dimenzi – sestřelit v tuhle chvíli Bidena, jenž směřuje k vítězství v primárkách, by ze strany demokratů fakticky znamenalo prezidentské volby vzdát. Není divu, že se jim nechce. Z toho, že reakce na obvinění Bretta Kavanaugha byla přemrštěná, taky nevyplývá, že podobná musí být v zájmu spravedlnosti i reakce na všechna další obvinění toho druhu. Dění kolem Josepha Bidena a Tary Readeové je důležité z jiného důvodu.
Celý text můžete číst na EchoPrime zde, nebo v tištěném Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.