Do Bruselu poletím, oznámil Babiš. Bojovat proti migraci je prý jeho hlavní agenda

Babiš na summitu

Do Bruselu poletím, oznámil Babiš. Bojovat proti migraci je prý jeho hlavní agendaAKTULIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v neděli v Bruselu zúčastní neformální schůzky šéfů států a vlád několika členských zemí Evropské unie na téma migrace a azylové politiky. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem do Budapešti na summit visegrádské skupiny (V4).

„Já určitě tam poletím, i když se to týká hlavně států, které samozřejmě jsou v první linii, kudy přicházejí ilegální migranti,“ řekl premiér. Bojovat proti ilegální migraci je moje hlavní agenda, dodal.

Podle původní zprávy se sedm členských zemí Evropské unie v neděli odpoledne v Bruselu sejde na mimořádné schůzce, na které se budou zabývat otázkou migrace. Kromě německé kancléřky Angely Merkelové, rakouského kancléře Sebastiana Kurze a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera by se měli minisummitu zúčastnit také zástupci Francie, Itálie, Španělska, Řecka a Bulharska.

Nedělní schůzka šéfů některých států a vlád zemí Evropské unie, kterou do Bruselu svolal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, má pomoci při hledání evropských řešení migrační problematiky. Konečná rozhodnutí však budou učiněna až za týden, na řádném červnovém summitu osmadvacítky, řekl dnes eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Přiblížil také některé návrhy, se kterými hodlá komise přijít, a státy vyzval k větší aktivitě.

EK ve snaze zlepšit ochranu vnějších hranic unie například brzy navrhne změnu nynější evropské pobřežní a pohraniční stráže v unijní pohraniční policii se silnějším mandátem. Tato nová policie by mohla „najímat a rozmísťovat vlastní pohraniční stráž“, popsal komisař. Posílen by podle něj měl být i mandát Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO), který by měl dokázat rychle zemím poradit, kdo má být bez odkladu vrácen a kdo má naopak nárok na zařazení do azylového řízení. „V obou případech mluvíme o daleko větších operačních schopnostech. Čekám, že návrhy získají podporu,“ uvedl Avramopulos.

Pět z celkem sedmi souvisejících dokumentů, předložených komisí už v roce 2016, je velmi blízko dohodě. Země však stále hluboce dělí otázka povinného přerozdělování migrantů, které státy jako ČR, Maďarsko či Polsko jednoznačně odmítají. Bulharské předsednictví nedokázalo splnit úkol z prosincového summitu a shodu zajistit.

Evropská unie se podle Avramopulose musí dohodnout na posílení návratové politiky a země musí skutečně prosazovat vracení těch, kdo na azyl v unii nemají nárok. Komisař připomněl práci na návratových dohodách s řadou států. „Nemohu proto pochopit, proč se počty návratů loni snížily o deset procent. Dohody mají jen cenu papíru, na němž jsou napsány, pokud je státy aktivně a efektivně nevyužívají,“ poznamenal.

Itálie zvažuje neúčast na schůzce

Užší spolupráce je podle komisaře také potřeba se zeměmi severní Afriky. Avramopulos v této souvislosti státy EU vyzval, aby splnily své sliby a penězi skutečně naplnily příslušnou část speciálního fondu, který byl právě pro tento účel zřízen. „EU přispěla 2,98 miliardami eur (asi 77,3 miliard Kč), ale stále chybí 1,2 miliardy (přes 31 miliard Kč) a to je vážný problém,“ upozornil Avramopulos. Tyto peníze pomáhají například mezinárodním organizacím a OSN zajišťovat už z území severoafrických zemí dobrovolné návraty migrantů, kteří by jinak mířili do Evropy.

„Ochrana hranic ale také znamená možnost zasahovat na moři,“ uvedl Avramopulos. Itálie podle něj právě v této oblasti dlouhodobě nese daleko větší zátěž i odpovědnost než jiné země. „Mají právo žádat změnu,“ upozornil dnes komisař. Nový italský premiér Giuseppe Conte podle médií zvažuje, že se nedělní schůzky právě kvůli údajné malé pomoci jeho zemi ze strany EU nezúčastní.

 

Na dnešním summitu V4 se dnes v Budapešti k premiérům jako host připojí rakouský kancléř Sebastian Kurz, který má blízko k názoru čtveřice předsedů vlád na řešení migrační otázky. Pětice politiků by měla hovořit mimo jiné o prioritách nadcházejícího rakouského předsednictví v Radě EU. Jednou z nich je právě boj s nelegální migrací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články