Česká Brigitte Bardotová a dívka Playboye. Olga Schoberová slaví 75. narozeniny
jubileum Olgy Schoberové
Atraktivní plavovláska Olga Schoberová patřila mezi nejslavnější filmové sexbomby 60. let. Pro svou krásu byla často srovnávána s francouzskou herečkou Brigitte Bardotovou nebo Švýcarkou Ursulou Andressovou. Stačilo jen pár filmů, aby Schoberová navždy vstoupila do mužských snů a dotáhla to až do samotného Hollywoodu, i když její herecký rejstřík nebyl příliš široký. Někdejší dívka Playboye oslaví 15. března 75. narozeniny.
Olga Schoberová se proslavila v 60. letech, stačily jí k tomu pouhé čtyři filmy. Poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1964, kdy ztvárnila nevinnou, panensky čistou Winnifred v komedii Limonádový Joe. O dva roky později následovala komiksová parodie Kdo chce zabít Jessii?, která jí přinesla roli vynálezkyně antigravitačních rukavic s tělem sexbomby. V komedii Pane, vy jste vdova! se v roce 1970 stala objektem tajné lásky plachého astrologa a naposledy v roce 1977 jako staropanenská služka Karin překvapila v nočním podniku druhým životem v parodii Adéla ještě nevečeřela.
Pozornost budila tato dívka s dlouhýma nohama, narozená v Praze dva roky před koncem války, od samého začátku. Po skončení střední ekonomické školy nastoupila Schoberová jako fakturantka do pražského Technomatu, kde se vyráběly žárovky. Její sestra Eva byla modelkou, a tak si tvůrci reklam brzy všimli i Olgy. Blondýnka zaujala rovněž režiséra Antonína Kachlíka, který ji počátkem 60. let obsadil do vedlejší role své hudební komedie s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem Bylo nás deset.
Zpoza železné opony na titulku Playboye
Záhy si Schoberovou k focení pro slavný časopis Playboy vybral údajně sám Hugh Hefner. Herečka tak drží primát první Češky na titulu tohoto magazínu – v Playboyi se objevila v roce 1964 pod titulkem Dívky z Ruska a zemí za železnou oponou. K českým ctitelům Schoberové patřili kreslíř Kája Saudek, psychiatr Miloslav Plzák či režisér Juraj Jakubisko. Po úspěchu Limonádového Joea začal Filmexport s úspěchem herečku nabízet také do zahraničí.
Hned na natáčení prvního filmu, Tajemství čínského karafiátu, se Schoberová poznala se svým prvním mužem, americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem, který ji přivedl do Hollywoodu. V roce 1964 natočila dva filmy v Německu a Rakousku, v Čechách se objevila například v komedii Flám (1966). Později točila Schoberová, vystupující také pod jmény Olly Schober či Olinka Berova, také v Itálii, a to snímky Lucrezia Borgia v roce 1968 a o rok později Poppeiny horké noci.
Život hvězdy první velikosti
Po rozvodu s Harrisem se v roce 1972 provdala za filmového producenta Johna Calleyho. Toho poznala na večírku u Barbry Streisandové, kam ji vzal Miloš Forman. Tento sňatek Schoberovou vynesl do nejvyšších pater amerického showbyznysu, neboť Calley se stal prezidentem společnosti Warner Brothers. Česká herečka z toho však příliš pro svoji kariéru příliš nevytěžila. Spokojila se s luxusem rezidence v Beverly Hills, kde se věnovala mnoha slavným hostům – na návštěvu k ní jezdili Clint Eastwood, Paul Newman či Robert Redford.
Schoberová celkem natočila dvacítku filmů, posledním se stal dobrodružný česko-bulharský snímek Vrak z roku 1983. K herectví se už poté nevrátila a jak se vyjádřila v několika rozhovorech, vůbec jí to nechybí. „Víte, já se nikdy necítila být herečkou. A proto jsem taky nikdy nešla za kariérou, nikdy jsem, co se filmu týká, nebyla cílevědomá. Byla jsem jen hezká a to je všechno. A proto si teď také spokojeně a v klidu mohu žít,“ řekla Schoberová v březnu 2016 deníku Blesk.
Po druhém rozvodu v roce 1992 pobývá herečka střídavě v USA a v Praze, kde ale publicitu nevyhledává. Radost jí dělá dcera Sabrina, kterou má s již zesnulým Harrisem. Ta pracuje jako stylistka a kostymérka filmových hvězd, například Angeliny Jolie.