Rektor Bareš vyzývá vládu: Zrušte nouzový stav a nařízenou pracovní povinnost studentů
NOUZOVÝ STAV
Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu, uvedla v neděli v tiskové zprávě Masarykova univerzita (MU). Podle rektora Martina Bareše musí stát umožnit vysokoškolským studentům, aby studovali. Zdůraznil proto, že je třeba zrušit nebo přehodnotit nařízenou pracovní povinnost. Studenti zdravotnických oborů museli na základě nynějších opatření nastoupit jako výpomoc do nemocnic místo chybějících zdravotníků.
Nouzový stav platí do 12. prosince, vláda ho chce prodloužit do konce roku. Na třetí stupeň mají opatření v zemi klesnout ve čtvrtek příští týden, na tom se dnes kabinet shodl.
Bareš upozornil, že pro studenty zejména lékařských a nelékařských oborů je situace neudržitelná, protože pracují ve zdravotnických zařízeních a mají se připravovat na výuku a na zkoušky. Nařízená povinnost se týká zejména studentů lékařské a pedagogické fakulty a fakulty sociálních studií MU. Zapojené jsou ale i další fakulty.
Na 1. adventní neděli jsem chtěl spíše rozjímat a připravovat se na duchovní rozměr Vánoc. Nicméně nelze ignorovat dění...
Zveřejnil(a) Martin Bareš dne Neděle 29. listopadu 2020
„Pokud vláda sníží protiepidemiologický systém PES ze stupně čtyři na tři, je to důvod k tomu, aby se přistoupilo ke zrušení nouzového stavu, a tím se postupně uvolňoval prostor pro vysoké školy zejména ve vztahu ke studentům, kterým dle současné legislativy vzniká nutnost pracovní povinnosti,“ uvedl Bareš. Studenti podle něj nemohou dlouhodobě nahrazovat chybějící pracovní síly ve zdravotnictví. „K tomu je potřeba zrušit či přehodnotit pracovní povinnost,“ zdůraznil Bareš.
Studenti podle něj nemohou pracovat ve zdravotnických zařízeních a pak se připravovat na výuku a na zkoušky. „Pokud se blíží zkouškové období a naši studenti tráví na základě nařízené pracovní povinnosti čas v nemocnicích či školách, pak něco musí jít stranou. Ale nemělo by to být jejich vzdělání,“ řekl Bareš, který je profesí neurolog. Dodal, že studenti nemohou donekonečna suplovat zálohy v nouzovém stavu, které lze řešit škálou dobrovolnické sítě.
Masarykova univerzita byla podle svého mluvčího Pavla Žáry první v České republice, kdo po vyhlášení nouzového stavu na jaře zahájil dobrovolnickou činnost a vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc potřebným. Do databáze se přihlásilo přes 3240 studentů a zaměstnanců univerzity a skoro 1400 dobrovolníků z řad veřejnosti.