Důvěra vládě Babiš II je nejistá. Hrad zvažuje další pokus

Hrad a Ústava

Důvěra vládě Babiš II je nejistá. Hrad zvažuje další pokusNOVÉ 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Sociální demokraté a komunisté, od nichž se očekává, že ve sněmovně vysloví důvěru vládě Babiš II jsou velmi rozčarování z chování premiéra, který si s nimi zahrává a nedodržuje dohody ještě dřív než od nich vůbec důvěru získal. Podrazil je, jak při sestavování vlády, kde před nimi do poslední chvíle tajil personální obsazení, tak na páteční valné hromadě elektrárenské společnosti ČEZ.

Výrazně nabroušenější jsou na něj komunisté. Předseda Vojtěch Filip v rozhovoru pro Babišovu MF DNES řekl, že v sobotu na výkonném výboru nebude straníky přesvědčovat, aby vládě důvěru dali. Popíše jim pravdivě, co s Andrejem Babišem zažil a jak to poškodilo jeho důvěru něj. Ostatní nechá zvážit, jestli s ním za těchto okolností chtějí jít do podpory vlády.

Nejistotu druhého pokusu prezidenta Miloše Zemana o vládu s důvěrou si uvědomují i na Hradě. Začali se proto připravovat na případ, že by Babiš důvěru ani tentokrát nezískal. Ústavně-právní kutilové z Hradu pro tento případ chystají podle dobře informovaného zdroje výklad, že jde nikoliv o druhý, ale o první prezidentský pokus. Vládu Babiš I totiž Miloš Zeman jmenoval ještě ve svém prvním mandátu. A podle ústavně-právního výkladu z Hradu v novém prezidentském mandátu získal další dva pokusy jmenovat premiéra. Pokusy o sestavení vlády jsou podle nich vázány na prezidentský mandát.

Tuto situaci Česká republika ještě nikdy nezažila, takže se není možné opřít o žádný soudní výklad Ústavy. Proti Zemanově druhému pokusu by bylo možné podat kompetenční žalobu. Tu by musel dát předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který má podle Ústavy třetí pokus jmenovat premiéra a prezident by mu ho svým inovativním výkladem sebral. Tím by poškodil jeho práva. Rozhodoval by Ústavní soud.

Ústavní právník Marek Antoš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy považuje hradní výklad za naprosto nesmyslný. „Ústava hovoří jasně o tom, že premiéra dvakrát vybírá prezident, ať se v té době stalo cokoliv. Prezidentské volby a nový mandát prezidenta republiky do tohoto procesu, nijak nezasahují,“ říká Antoš. Kdyby ale Vondráček kompetenční žalobu nepodal, dá se to podle něj považovat za souhlas se Zemanovou nominací dalšího premiéra.

Ústavní kreativita není na Hradě žádnou novinkou. Poprvé ji předvedl Miloš Zeman už loni, když tvrdil, že demise premiéra neznamená demisi celé vlády. Ústavní právníci jeho argumentaci okamžitě rozstříleli. A nakonec se prakticky nedotáhla, protože tehdejší premiér Bohuslav Sobotka nakonec demisi nepodal.

Čtěte také: Babiš musel změnit návrh na jmenování, jinak Zeman porušil ústavu

Ústavní kreativitou zaváněla i instalace Jana Hamáčka do křesla ministra zahraničních věcí, kam Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho. Z toho, co zatím o celém sledu událostí víme, je zřejmé, že Miloš Zeman Ústavu neporušil. Andrej Babiš jen lživě informoval veřejnost i své vládní partnery. Miroslava Pocheho Miloši Zemanovi formálně nenavrhl. Sám svým veřejným výrokem potvrdil, že to neudělal. „My jsme o tom diskutovali s panem prezidentem a proto, aby tady nevznikla nějaká krize, tak ta varianta s pověřením pana předsedy Hamáčka byla taky diskutována a ve finále realizována,“ sdělil Andrej Babiš. 

Miloš Zeman nemusel porušovat Ústavu a Pocheho odmítat. Babiš s plným vědomím Jana Hamáčka mu usnadnili cestu tím, že premiér na ministra zahraničí prostě navrhl Jana Hamáčka. Jinak by se Hamáček těžko nechal uvádět do úřadu. Vytáčkami za hranou lži dělají hlupáky nejen z veřejnosti, ale Hamáček i ze svých spolupracovníků. Na to si už dost otevřeně stěžoval místopředseda ČSSD Martin Netolický.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články