Po udání přišla na VŠE kontrola. „Lži, manipulace a útok,“ ohradila se fakulta i studenti
VYSOKÉ ŠKOLY ZA KORONAVIRU
Vyučující Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (NF VŠE) nedodržují během zkoušení platná hygienická opatření, jako je nošení roušek nebo omezený počet studentů u zkoušky. Do budovy školy na pražském Žižkově kvůli tomu na udání měla přijít na kontrolu i hygiena, uvedl server Seznam Zprávy. Proti tvrzení se však vzápětí ohradilo jak vedení fakulty, tak samotní studenti, kteří ho označili za „prachsprostou lež“ a hovoří o manipulaci k udávání. O restriktivních zdravotnických opatření mají však studenti podle svých slov rozporuplné mínění.
Podle současných protiepidemických pravidel může být u prezenčního zkoušení ve třídě přítomno pouze deset studentů, mnoho škol a fakult proto namísto toho využívá distanční formu zkoušek a testů. NF VŠE však umožňuje jen prezenční formu kvůli obavám z podvádění.
„Při online zkoušení nemůže nikdo zabezpečit i přes sebevětší snahu, aby zkouška probíhala korektně. Praxe online zkoušení na jiných fakultách ukazuje již teď na desítky podvodných jednání. Online zkoušení považujeme v rámci vysokoškolského studia za pokleslé,“ zdůvodňuje to tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa.
Na zkouškách odehrávajících se v hlavní budově fakulty na Žižkově má být však běžně přítomno více než deset lidí. „Do zdejších učeben se dá nahlédnout přes sklo, a tak bylo už na první pohled jasné, že v jedné z nich test píše více než deset studentů. Při odchodu bylo možné napočítat minimálně patnáct lidí. K tomu ještě tři studentky během testu do učebny vstoupily,“ uvedly Seznam Zprávy. Zkoušející navíc ani ve třídách neměli mít nasazené roušky, stejně tak když hovořili s jednotlivými studenty.
Dodržování opatření sem přišla zkontrolovat Hygienická stanice hlavního města Prahy, a to z důvodu anonymního podnětu, což potvrdila mluvčí VŠE Martina Mlynářová. „Kontrola neseznala žádný nedostatek v provozu školy ani stravovacích zařízení. Kontrola se zaměřila také na prezenční zkoušky, které ve škole zrovna probíhaly. Ani v těchto případech hygienici nepřišli na porušení epidemických opatření. Výsledkem kontroly je, že hygienická opatření na VŠE byla označena za zcela dostatečná,“ uvedla.
Právě kvůli hlášené návštěvě hygieny mělo dojít na fakultě k rychlým změnám. „ Zatímco do středy se dalo do budov Vysoké školy ekonomické vstoupit ještě bez karty studenta, ve čtvrtek už vchody, které nejsou obsazené turnikety, hlídala ostraha a žádala předložení studentské karty,“ uvádí se v článku.
Studenti jsou za náš přístup rádi, tvrdí fakulta
Fakulta však veškerá tvrzení o nedodržování opatření striktně odmítá a informace v článku označuje za „nepravdivé“ a „nedoložené“. Nesouhlasí také s tím, že by se studentům přístup fakulty neměl líbit. „Máme opačné reakce, studenti jsou rádi, že mohou zkoušky skládat prezenčně,“ uvádí se v reakci fakulty, pod níž je na webových stránkách podepsán tajemník Váňa.
Podle něj také fakulta zřídila další detašovaná pracoviště mimo budovu v Praze, aby studenti nemuseli dojíždět. „Národohospodářská fakulta zřídila tři detašovaná pracoviště na Moravě pro prezenční zkoušení (Přerov, Otrokovice, Brno) a pracoviště v Bratislavě a Povážské Bystrici. Všem slovenským studentům, kteří měli zájem o zkoušení v Bratislavě, bylo, respektive bude vyhověno,“ uvedl Váňa.
Reagovali také samotní studenti, kteří sepsali prohlášení, pod nímž je téměř sedmdesát z nich podepsáno. „Chtěli bychom se tímto způsobem chtěli ohradit vůči útočnému, podlému, manipulativnímu a především lživému článku pana Josefa Mačího, který byl publikován na bulvárních webových stránkách Seznam Zprávy,“ uvádějí v dokumentu.
To, že by byla platná opatření během zkoušení porušována, studenti zcela odmítli. „Informace o tom, že by byly na zkouškách přítomny desítky studentů, jsou prachsprostá lež. Všechny zkoušky na Národohospodářské fakultě jsou vypisovány maximálně pro 9 studentů, které v dané aule (která má kapacitu např. 200 a je dobře odvětrávána) dozoruje jediný vyučující,“ uvedli studenti.
O nařízeních, která by měla být na školách platná kvůli zamezení šíření koronaviru, se studující obecně vyjadřují odmítavě. „Pokud se studenti (kteří z velké části mají o restriktivních zdravotnických opatření velmi rozporuplná mínění – také se není čemu divit) shlukují před zkouškami nebo po nich, nemá to nic společného s tím, že by pravidla nedodržovala NF. NF rozhodně nezodpovídá za dodržování těchto nesmyslných opatření v prostorách celé školy,“ domnívají se studenti.
Národohospodářská fakulta podle nich jako jako jediná ze všech fakult VŠE umožnila všem studentům, kteří zde mají zapsaný i pouze jeden předmět, vykonat prezenční zkoušku i jinde mimo hlavní budovu v Praze. Také tvrdí, že jsou vděční za to, že žádný předmět nelze ukončovat online formou právě kvůli nemožnosti podvádění.
Část vysokých škol v Praze už kvůli výuce na dálku rozhodla o úpravě podoby akademického roku. Prodlouží například zkouškové období, posunou lhůty pro odevzdání závěrečných prací či termíny pro státnice. Zkoušky se nyní mohou konat buď dálkově, nebo prezenčně s omezením do deseti osob.