AfD blízko triumfu, v Braniborsku a Sasku může vyhrát zářijové volby. Pro Merkelovou těžká zkouška
VOLBY V NĚMECKU
V Sasku a Braniborsku by se po zářijových zemských volbách mohla stát nejsilnější stranou protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, které v úterý a ve čtvrtek zveřejnila německá média. O volbách ve dvou východoněmeckých spolkových zemích se už nyní hovoří jako o těžké zkoušce pro spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové.
Podle průzkumu agentury Insa, který zveřejnil bulvární list Bild, by AfD v Sasku nyní získala čtvrtinu všech hlasů. Křesťanskodemokratická unie (CDU), která v současnosti tvoří zemskou vládu se sociální demokracií (SPD), by skončila s 24 procenty těsně druhá. V roce 2014 získala saská CDU ještě 39,4 procenta hlasů.
Stejný procentní zisk, 16 procent, by si v zemských volbách v Sasku připsali zelení a Levice. SPD, která se po debaklu v nedávných volbách do Evropského parlamentu zmítá v personální krizi, by volilo jen sedm procent dotázaných. Do saského zemského sněmu by se dostali ještě svobodní demokraté (FDP) s šesti procenty hlasů.
Saský premiér Michael Kretschmer odmítá, že by po volbách mohla jeho CDU spolupracovat s AfD, podle aktuálního průzkumu by ale koalici bez účasti protiimigrační strany musely vytvořit nejméně čtyři strany.
Také v Braniborsku, kde se budou stejně jako v Sasku zemské volby konat 1. září, by podle průzkumu z tohoto týdne vyhrála AfD s 21 procenty hlasů. Druhá by ve východoněmecké spolkové zemi, která obklopuje Berlín, skončila s 18 procenty SPD současného premiéra Dietmara Woidkeho. Jen o procentní bod méně by získali shodně zelení a CDU. Levice by v Braniborsku získala 14 a FDP pět procent hlasů.
Zářijové zemské volby v Sasku a Braniborsku budou podle komentátorů těžkou zkouškou pro celoněmeckou vládu, která se dostala do krize po květnových volbách do Evropského parlamentu. Vládní CDU i SPD v nich ztratily přízeň voličů a předsedkyně sociálních demokratů Andrea Nahlesová se následně své funkce vzdala.
Podle mnohých pozorovatelů by SPD mohla v případě neúspěchu v zářijových zemských volbách na východě Německa spolkovou vládu opustit. Ačkoli by to neznamenalo automaticky konec Angely Merkelové v čele kabinetu, byla by pod velkým tlakem. Už loni se po neúspěchu CSU a CDU v zemských volbách v Bavorsku a Hesensku Merkelová vzdala funkce předsedkyně své strany.