„Vzniká ponorka a žabomyší války.“ Postižení už dva měsíce nemohou ani na procházky

DŮSLEDKY KORONAVIRU

„Vzniká ponorka a žabomyší války.“ Postižení už dva měsíce nemohou ani na procházky 2
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Zatímco se většina české populace začíná vracet k běžnému životu, existují skupiny lidí, které nemohou kvůli vládním nařízením dál než na zahradu. Týká se to například zdravotně nebo mentálně postižených, kteří jsou v domovech sociálních služeb. V podstatě jsou zavření od poloviny března a možnost podívat se mimo areál nebudou mít někteří z nich až do osmého června.

„Projevuje se to na nich tím, že vzniká ponorka. Dochází k takovým žabomyším válkám mezi klienty. Mám tady třeba jednoho klienta, který furt něco vymýšlí, potřebuje se pořád něčím bavit, tak na něm to je vidět nejvíc, že se nemůže pohybovat po městě a nemá svojí svobodu. Někteří se opravdu potřebují nějak realizovat a například i chodit do práce. Ale někteří klienti, kteří už jsou třeba starší, tak ti tu situaci už ani nevnímají. Je to individuální,“ popsal pro Echo24 situaci jeden z pracovníků sociální služby v domově pro osoby se zdravotním postižením v Olomouckém kraji, který si nepřál být jmenován.

Zdůraznil, že každý domov má svá specifika a některé by případné vycházky mohly jistě zvládnout. Problémem to je především pro samotné pracovníky, kteří těžko v omezených prostorách vymýšlejí pro klienty různé aktivity či výlety. „Skončily výlety, plesy, klienti se nemohou navštěvovat mezi sebou, nemohou se navštěvovat s rodinnými příslušníky, většinou opatrovníky, což je na tom to stěžejní. Teď sem přišla jedna rodina a museli si s klientem podávat potraviny přes plot. Chtěli být spolu, ale nemohli. Jinak mám pocit, že to klienti zvládají lépe než ostatní lidé,“ vysvětlil.

„Oni v jádru až tak omezení nejsou, myslím si, že jim to až takový problém nedělá. Problém to je spíše pro ty pracovníky. Už je to dlouhá doba a pracovníci nemohou vyvíjet jakoukoliv iniciativu. Nic se nemůže konat mimo areál, což není úplně dobře, protože si myslím, že za dodržení určitých podmínek by se to dalo zvládnout. Pokud někde mají problémové klienty, jako třeba útěkáře, tak tam to může být problém, ale to by bylo dobré na zvážení každé té služby, aby si nastavila pravidla podle typu klientely. Takhle plošně vymyslet, že všichni mají zákaz vycházení, to je podle mě zbytečné a bezmyšlenkovité,“ dodal sociální pracovník.

Podle plánu Ministerstva práce a sociálních (MPSV) věcí by se možnost vycházek mimo areál, podobně jako možnosti návštěv, měla vrátit během příštího měsíce. „Existuje Plán rozvolnění opatření přijatých v souvislosti s řešením pandemie v oblasti sociálních služeb, jehož aktualizace byla schválena usnesením vlády ze dne 24. dubna 2020 (č. 461) . Tento plán je pravidelně konzultován a schvalován taktéž pracovní skupinou na Ministerstvu zdravotnictví ‚MZ-Karanténa‘. Plnění plánu je průběžně (každý týden) předkládáno k projednání Ústřednímu krizovému štábu. Veškerá přijímaná opatření tak vždy vychází z aktuálního epidemiologického vývoje v České republice,“ uvedl pro Echo24 za MPSV Vladimír Dostálek.

Plán rozvolňování je podle něj převážně v rukou samotných ústavů „Co se týče opatření týkajících se domovů pro osoby se zdravotním postižením (např. domovy se zvláštním režimem), tak jejich klienti mají povoleny vycházky již od 11. května (kromě cílové skupiny senioři). Návštěvy budou povoleny od 25. května za dodržení preventivních opatření (např. budou časově a počtem osob omezené, nejlépe ve venkovních prostorech, apod.),“ dodal Dostálek.

Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Kdyby na podzim přišla druhá vlna nemoci COVID-19, měl by stát přistupovat k těmto domovům jinak. Myslí si to alespoň výše citovaný sociální pracovník.

„Pokud by nedejbože přišla druhá vlna, určitě bych zastával názor, aby se to pořádně promyslelo, proč a jak ty klienty omezíme. Aby ty organizace nepřistupovaly k variantě především ochránit sami sebe. Vláda dá například rozhodnutí, že to bude patnáctého, ale organizace se třeba rozhodne, že to bude až do třicátého, aby se pojistily. Když jsou ale nastavená určitá opatření, tak se nemyslím, že by měl být nějaký problém to rozvolnit. Jde o nastavení vnitřních pravidel, hygienických standardů ochrany, ochranných pomůcek a tak dál,“ řekl.

Plaga je pro možnost návratu všech postižených do škol od června

Naopak speciální školy by se mohly otevřít i dříve. A to v omezeném režimu 25. května, nebo postupně 25. května a 1. června. Řekl to ministr školství Robert Plaga (ANO). Dohodl se na tom s poslanci školského výboru, který mu tento postup doporučil. Ministr chce prosazovat spíše postupné otevírání škol pro různé druhy postižení. Konečné rozhodnutí bude záležet ještě na dalších jednáních s epidemiology.

Podle současné metodiky ministerstva školství by se mohly pro děti na prvním stupni otevřít od 25. května vedle běžných škol i školy speciální pro žáky s vývojovými poruchami učení, komunikačních schopností, zrakovým nebo sluchovým postižením. Speciální školy pro mentálně či tělesně postižené, autisty a pro děti s poruchami chování by měly zůstat do konce června zavřené. Kritizoval to například spolek Děti úplňku, který sdružuje rodiny autistů. Dnes se proti tomu vyjádřila i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články