Střední Evropa nikdy nevstoupí do NATO, obelhával Západ Gorbačova

Der Spiegel o archivních dokumentech

Střední Evropa nikdy nevstoupí do NATO, obelhával Západ GorbačovaNOVÉ
Michail Gorbačov Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov byl při jednání se západními státníky v letech 1990 a 1991 ujišťován, že státy bývalého východního bloku nevstoupí do NATO. O zveřejněných dokumentech již server Echo24 informoval. Podle Gorbačova však v roce 1990 nebylo rozšiřování NATO na stole, píše Der Spiegel, který přinesl vyjádření zainteresovaných státníků.

Z písemných dokumentů vyplývá, že Michail Gorbačov byl ubezpečován o tom, že se členské státy Varšavské smlouvy nepohrnou hned po rozpuštění východního bloku do NATO. Toto ujištění pak mělo značně ovlivnit výsledky jednání.

„Dokumenty ukazují, že mezi lety 1990 a 1991 více státníků zvažovalo a odmítalo členství středo- a východoevropských států v NATO,“ uvádí Svetlana Savranskaya a Tom Blanton, kteří pracují v Národním bezpečnostním archivu univerzity George Washingtona ve Washingtonu D.C.

Sám Gorbačov v roce 2009 řekl německému časopisu Bild, že státy Západu mu během rozhovorů 2+4 (NSR a NDR + SSSR, USA, Francie a Británie) o sjednocení Německa slíbily, že se „Aliance nepohne na východ ani o centimetr“.

V rozhovoru pro list Rossijskaja Gazeta v roce 2014 nicméně řekl, že téma rozšiřování NATO nebylo v roce 1990 vůbec na stole, šlo tedy jen o závazek nebudování vojenských struktur na území bývalé NDR, což bylo podle něj dodrženo. „Takže neličte Gorbačova a tehdejší sovětské vedení jako naivky, které si Západ omotal kolem prstu,” prohlásil tehdy Gorbačov.

Ministr obrany vlády George Bushe staršího Dick Cheney v roce 1990 podle Spiegelu žádal, aby dveře k expanzi NATO na východ zůstaly nadále otevřené. Jeho náměstek Paul Wolfowitz zase povzbuzoval české politiky, aby nedali Rusům žádné záruky, že nevstoupí do NATO.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Tehdejší generální tajemník NATO Manfred Wörner však ujišťoval ruskou delegaci, že Rada NATO včetně jeho osoby, jsou proti rozpínání. V podobném duchu mluvil i britský premiér John Major, který měl ohledně možného připojení Maďarska a Polska do NATO prohlásit: „Nic takového se nestane.“

První rozšíření NATO tak proběhlo v březnu 1999, kdy se jeho součástí stala i Česká republika. Právě rozšíření NATO dále na východ vedlo k několika komentářům ze strany ruských politiků, které odkazovaly na jednání ze začátku 90. let. „Co se stalo s ujištěními, s nimiž naši západní partneři přicházeli po rozpuštění Varšavské smlouvy? Kde jsou tyto deklarace dnes?“ ptal se například na bezpečností konferenci v Mnichově v roce 2007 ruský prezident Vladimír Putin.

Čtěte také: Odtajněné dokumenty: Podle ústních ujištění se NATO nemělo pohnout k sovětským hranicím

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články