Nespravedlivá rodičovská v Česku? Ale kdeže, v porovnání s Evropou je jedna z nejštědřejších
Výše rodičovského příspěvku
Poslední týdny otřásá vládní koalicí střet ohledně navýšení rodičovského příspěvku. Hnutí ANO spolu se sociální demokracií hledají přebytečných 11 miliard, které by vystačily na navýšení rodičovské o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Rodičovský příspěvek je však v Česku jeden z nejvyšších v porovnání s některými státy v Evropě.
Po narození dítěte mají rodiče nárok na čerpání mateřské i rodičovské. Na každou z dávek však vzniká jiný nárok, kdy mateřskou může nejdříve čerpat pouze matka a navíc není automatická. Oproti tomu na rodičovský příspěvek může dosáhnout kterýkoliv z rodičů, který pečuje o dítě do věku až čtyř let. V současné době je výše příspěvku 220 tisíc korun.
Podobně štědré jsou k rodinám i skandinávské státy. Ve Švédsku a Dánsku má pak jeden z rodičů nárok na 90 procent předchozího výdělku. Rodiče také mohou ve Švédsku strávit s dítětem až 480 dní doma, v Dánsku až 52 týdnů.
Podobná je situace i ve Slovinsku a v Estonsku, kde je rodičovský příspěvek ve výši 100 procent předchozího výdělku. Oproti tomu v Itálii dostává jeden z rodičů 10 měsíců pouze 30 procent předchozí mzdy. V sousedním Německu má na příspěvek nárok jak matka, tak i otec. Výše rodičovské se odvíjí od výše čisté mzdy. Rodičům tak náleží 65 až 100 procent.
Některé státy v Evropě pak pojem rodičovského příspěvku vůbec neznají. Patří mezi ně například Bulharsko, Nizozemsko, Irsko, Kypr, Malta, Řecko či Španělsko. V těchto zemích může jeden z rodičů být s dítětem doma, od státu však nedostane žádnou podporu.
Kromě vysokého rodičovského příspěvku se mohou rodiče v České republice těšit i z dlouhé mateřské dovolené. V současné době platí, že trvá až 4 roky. V porovnání s Německem je tak dvakrát delší. Mezi nejkratší dobu patří země jako Finsko (158 pracovních dní), Švédsko (480 dní), Kypr (13 týdnů) nebo Irsko (3 měsíce).
Vyšší rodičovský příspěvek
V příštím týdnu přinese ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová návrhy, jak navýšit rodičovský příspěvek. „My pracujeme se třemi různými verzemi. Stále to ještě propočítáváme, abychom našli možnost, která bude průchozí pro koaličního partnera a abychom pomohli co nejvíce rodinám,“ řekla Maláčová. Zmínila, že jednou z variant by bylo zvýšení příspěvku pro všechny rodiny, které budou rodičovskou pobírat k 1. lednu, upozornila ale na to, že by to mohlo některé rodiny motivovat k prodloužení doby, po kterou budou příspěvek brát.
Babiš uvedl, že by za nejvhodnější považoval, aby se dávka zvedla od ledna všem rodičům s novorozeným potomkem i těm, kteří ji budou zrovna dostávat. Podle něj bude věc koalice ještě projednávat, rozhodnout by se mělo do května.