Státní důchod nestačí, Češi na stáří spoří a investují. Osm procent lidí spoléhá na děti
DŮCHOD V ČESKU
Důchody se sice současným seniorům průběžně zvyšují, ale příjmy, na které byli lidé zvyklí v produktivním věku, zdaleka nedosahuje. uvádí to průzkum KB Penzijní společnosti. Téměř každý druhý Čech si tak chce na důchod přilepšit spořením v penzijních společnostech. Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti chtějí lidé tyto prostředky využít především jako doplnění příjmu ke státní penzi.
Představa důchodu naplněného cestováním, netradičními zážitky a odpočinkem tak, jak to vídáme v západních zemích, je pro české penzisty ve většině případů nedosažitelná, uvádí průzkum. Po ukončení ekonomicky aktivního věku totiž Čechům klesá příjem v průměru o více než polovinu. „V penzi klesají příjmy v průměru o 17 tisíc. Je třeba si uvědomit, že státní systém nemůže tento výpadek vykrýt,“ uvádí Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti, v tiskové zprávě zaslané redakci Echo24.
Češi tak využívají spoření a také investují. Podle aktuálního průzkumu má 45 % Čechů své finance vložené v penzijních společnostech a 31 % lidí se na penzi zajišťuje jiným způsobem. Zajímavým údajem je, že osm procent lidí spoléhá, že se o ně ve stáří postarají jejich děti.
„Data ukazují, že si Češi plánují z penzijního spoření našetřit v průměru 517 tisíc korun. To je bohužel naprosto nedostačující. Na základě našeho propočtu by lidé měli mít na penzi, s ohledem na stávající vývoj nákladů a cen, připravenu částku ve výši přibližně dvou milionů korun v dnešních cenách,“ řekl Jeřábek. „Ta by pak mužům, s ohledem na dobu dožití, poskytla měsíčně navíc přes 11 tisíc korun a ženám téměř 9 tisíc korun. Aby Češi dosáhli na takovou sumu, měli by začít spořit nejpozději se zahájením ekonomicky aktivního věku a odkládat si minimálně 10 % svých příjmů měsíčně,“ dodal.
Průzkum Češi a penzijko KB Penzijní společnosti proběhl on-line za pomoci nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Sběr dat probíhal v únoru 2022 a zúčastnilo se ho 1 050 respondentu v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti a místa bydliště.
V září dojde letos už ke třetí valorizace důchodů. Jde o druhou mimořádnou valorizaci z důvodu vysoké inflace, k té první došlo v červnu. Tehdy došlo k navýšení, a to o 8,2 procenta, což je průměrně 1 017 korun, v září by pak mělo jít v průměru o dalších 700 korun. Do konce roku by měl průměrný důchod přesáhnout hranici 18 tisíc korun.