KSČM značně zkomplikovala život Babišově vládě. „Nejlepší by byly předčasné volby“

PŘEDČASNÉ VOLBY?

KSČM značně zkomplikovala život Babišově vládě. „Nejlepší by byly předčasné volby“
Předseda vlády Andrej Babiš Foto: Jan Zatorsky
2
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Komunisté půl roku před sněmovními volbami značně zkomplikovali život vládě Andreje Babiše. Důvodem je, že jeho menšinová vláda opírající se o hlasy poslanců hnutí ANO a ČSSD potřebuje další podporovatele k prosazování důležitých zákonů. Kromě toho ale premiér Andrej Babiš čelí hrozbě, že může dojít k rozpuštění sněmovny. V tom případě by se ale museli přidat i socialisté a následovaly by poté předčasné volby.

Strana KSČM podporovala vládu Andreje Babiše od poloviny roku 2018. Tehdy komunističtí poslanci zvedli ruku pro menšinový kabinet a pomohli tak hnutí ANO a sociální demokracii získat důvěru ve sněmovně. Půl roku před volbami ale KSČM vypovídá dohodu o toleranci, protože se jí nelíbí návrh vlády na zřízení státní komerční banky nebo nepodpora pro zákoník práce, kde komunisté navrhují povinných pět týdnů dovolené.

Jejich vypovězení dohody tak otevírá opozici nové možnosti, jak vládu shodit. Už v neděli první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že by Babišův kabinet měl znovu sněmovnu požádat o důvěru. Důvodem je jak ztráta hlasů komunistů, tak tristní výsledek nedávného průzkumu, kdy vládu podporuje jen 11 procent oslovených lidí. K novému vyslovení důvěry je ale zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců. O důvěru by musela aktivně žádat sama vláda.

Do hry se tak vrací hlasování o nedůvěře, kde je zapotřebí nadpoloviční většina všech poslanců. To může už nyní sněmovna odhlasovat, protože i komunisté by hlasovali pro. „Případné hlasování o vyslovení nedůvěry, pokud bude z pravicových stran předloženo, bude pro nás také způsob, jak vyjádřit současný stav nedohody o pokračování smlouvy o toleranci. Klub KSČM by potom hlasoval pro vyslovení nedůvěry,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Prezident Miloš Zeman nicméně předem uvedl, že pokud by současné vládě byla vyslovena nedůvěra, tak by nechal Babišův kabinet vládnout v demisi až do podzimních voleb.

Třetí možností je pak rozpuštění sněmovny. K tomu by ale opozice potřebovala 120 hlasů, které by pak znamenaly předčasné volby. Samotné hnutí ANO má ve sněmovně 78 hlasů. Potřeba by tak byli i poslanci sociální demokracie.

Opoziční strany přiznávají, že rozpuštění sněmovny by bylo nejlepší volbou. „Stejně jako minulý týden, kdy už bylo jasné, že k tomuto kroku komunistů dojde, jsem přesvědčena, že nejlepší variantou by byly předčasné volby. Což znamená rozpuštění sněmovny. Ukončit agónii této vlády a dát lidem příležitost rozdat karty,“ řekla pro Echo24 šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle ní se ještě případné kroky v koalici SPOLU, kterou tvoří kromě strany TOP 09 i ODS a KDU-ČSL, zatím ladí. To přiznal i předseda ODS Petr Fiala, podle kterého je po konci komunistické podpory potřeba reagovat. Fiala se pokoušel v opozici najít hlasy pro vyslovení nedůvěry vládě už minulý rok na podzim. Tehdy však nenašel dostatečnou podporu.

Druhá koalice tvořená Piráty a STAN je k těmto krokům zdrženlivější. „Za mě, pokud bychom stáli před syrovým rozhodnutím, tak je mnohem poctivější rozpustit Poslaneckou sněmovnu a vyhlásit volby předčasné,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan.

Problémem ale současně také je, že zatím nebyl přijat volební zákon. Pokud by se tak nyní Poslanecká sněmovna rozpustila, tak není podle čeho zvolit nové zákonodárce. Návrh na změnu volebního zákona leží v současné době v Senátu, který ho projedná na konci dubna. Ve středu senátní ústavní komise změnu volebního zákona podpořila a označila ji za kompromisní. Někteří senátoři ale chtějí do změny vložit korespondenční volbu.

Tu je připraven v podobě pozměňovacího návrhu podat senátor Marek Hilšer. „Absence korespondenční volby představuje neomluvitelný dluh vůči našim občanům. Je ostuda, že o tom, co se v jiných demokratických zemích považuje za standard, u nás diskutujeme už desítky let a stále není politická vůle výkon volebního práva občanům v zahraničí usnadnit,“ uvedl senátor.

Pokud by Hilšer našel v Senátu podporu pro svůj pozměňovací návrh, tak by se volební zákon mohl odeslat zpět do Poslanecké sněmovny a celý proces přijetí by se tím zdržel.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články