Z půl milionu testovaných jen pár set pozitivních. Záchyt na školách je minimální napříč republikou
TESTOVÁNÍ NA ŠKOLÁCH
Minimální záchyt pozitivních na školách naznačovaly už dílčí výsledky z krajů, nyní je potvrdila celorepubliková čísla. Z více než 500 tisíc otestovaných na školách během prvních dvou dnů testování vyšly jen nižší stovky pozitivních, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Podle kritiků z řad opozice či krajů to může ukazovat na pochybnou kvalitu vládou vybraných antigenních testů či na to, že se mezi dětmi nákaza natolik nevyskytuje. Některé kraje či zastupitelé tak volají po využívání přesnější metody PCR.
Za první dva dny bylo otestováno na školách 521 660 zaměstnanců a žáků. Z testování vyšly podle ministerstva nižší stovky pozitivních případů. „Nízké číslo zachycených pozitivních případů naznačuje, že dosavadní opatření měla smysl. Žáci přišli do škol z domácností, kde bylo riziko nákazy minimální,“ uvedla hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová. Nákaza v domácnosti přitom dlouhodobě v trasování hygien představovala jedno z nejčastějších pravděpodobných míst nákazy.
Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška zatím nelze data zobecňovat. „Data dokládají, že testování ve školách je datově a informačně podchyceno. Pro celkové vyhodnocení záchytů bude nutné vyčkat na uzavření dat minimálně za celý týden. Samotný efekt škol se může projevit nejdříve za 10 dní. Děti přišly do škol z domácností,“ řekl Dušek.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ve středu řekl, že malý záchyt na školách očekával. Uvedl také, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři místo antigenních testů přímo ve školách. „My jsme očekávali, že ten záchyt není velký. Je to vlastně srovnatelné s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace,“ řekl ministr. Podle něj jde o průřez běžnou populací, kde se vlastně neočekávají nemocní. Je to podle něj rozdíl proti testům lidí s příznaky od lékaře nebo po kontaktu s nakaženým od hygieniků.
Testy, na které posílají lékaři, neboli diagnostické, mají podle dat ministerstva zdravotnictví za poslední týden průměr kolem 19 procent pozitivních ze všech provedených, epidemiologické, tedy od hygieny po kontaktu, devět procent. U preventivního testování veřejnosti antigenními testy je asi 0,45 procenta.
Testování antigenními testy zakoupenými vládou čelí kritice opozice, některých krajů či zastupitelů. Například vedení Prahy 9 užití antigenních testů ve školách kritizuje dlouhodobě. Vládou zvolené testy nejsou podle zástupců radnice spolehlivé a jejich použití je pro děti nepříjemné. Ve školách, které zřizuje Praha 9, se proto žáci na covid-19 budou testovat jedenkrát týdně PCR testy ze slin. Testování se bude provádět tzv. poolováním, což mimo jiné snižuje cenu testu. Městská část zatím testování bude zařizovat sama ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics, jak už dříve starosta oznámil v tiskové zprávě.
Během prvního dne prošlo testováním na školách 354 648 žáků a 138 766 zaměstnanců školských zařízení. O den později podstoupilo antigenní test 17 519 žáků a 10 727 zaměstnanců, uvedlo ministerstvo. Testování na covid-19 ve školách začalo v pondělí, kdy se do lavic vrátila mimo jiné část žáků prvního stupně. Stát školy zásoboval antigenními testy, které mají používat dvakrát týdně. Minulý týden dostaly školy od Správy státních hmotných rezerv 4,1 milionu testů, distribuci dalších musí stát ještě zajistit.