Čtyři z deseti žáků základek čelili kyberšikaně. Pomoci má i program Chytrá škola

Žáci oběťmi kyberšikany

Čtyři z deseti žáků základek čelili kyberšikaně. Pomoci má i program Chytrá školaNové
Domov

Echo24

Množství dětí na základních školách, které se setkaly s kybernetickou agresí, se proti loňsku zvýšil o deset procentních bodů na téměř 40 procent. Vyplývá to z průzkumu operátora O2 a Univerzity Palackého v Olomouci mezi 26.000 žáky. O2 spustila bezplatný dlouhodobý program Chytrá škola, který by měl zlepšit digitální dovednosti dětí a tím je lépe chránit v on-line prostoru.

„Děti jsou dnes obklopeny digitálními technologiemi od narození, jsou tak zvyklé se v tomto prostředí intuitivně orientovat. Rychlosti rozvoje technologií však bohužel absolutně neodpovídá úroveň edukace o potenciálních hrozbách – děti nevědí, jak si poradit s kyberšikanou nebo jak si správně chránit soukromí v online světě. Potřebné informace však často nezískají ani od rodičů, ani od učitelů,“ uvedl generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Součástí programu je portál www.O2Chytraskola.cz, který přináší jednoduché rady ale i výukové materiály, například jak se chovat bezpečně online, jak zvýšit mediální gramotnost nebo jak čelit sextingu a kyberšikaně.

Součástí O2 Chytré školy je i grantový program pro základní školy, prostřednictvím kterého jim Nadace O2 poskytne finanční a metodickou pomoc v oblasti digitální gramotnosti. Zájemci z řad soukromých i státních škol mají možnost poslat přihlášku do 13. května.

Čtěte také: Kuchyně, která je skutečným srdcem domova

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.