Německá odpůrkyně migrace zveřejnila selfie s Aj Wej-wejem
Překvapivá dvojice
Vůdkyně německé protiuprchlické Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová se chlubí fotkou se slavným čínským umělcem a zastáncem běženců Aj Wej-wejem. Agentuře DPA ve čtvrtek řekla, že obdivuje jeho díla i boj za svobodu. Podle kanceláře Weidelové Aj Wej-wej věděl, že ho o selfie požádala politička. Není ale jasné, zda znal Weidelové názory.
Bývalá volební lídryně AfD a nyní předsedkyně frakce strany ve Spolkovém sněmu se s Aj Wej-wejem zvěčnila v restauraci v Berlíně. Snímek následně vystavila na svém twitteru. „Aj Wej-wej je v hlavním městě!!!! Skoro bych se neodvážila požádat jej o selfie :-),“ dopsala k fotce.
#AiWeiwei ist in der Hauptstadt!!!! Ich hätte mich fast nicht getraut, ihn nach einem Selfie zu fragen ;-) pic.twitter.com/UxOSWeDhc2
— Dr. Alice Weidel (@Alice_Weidel) 18. dubna 2018
Weidelová uvedla, že setkání bylo náhodné. „Už léta oceňuji a obdivuji jeho umění. Aj Wej-wejově zasazování se o svobodu a jeho boji proti státním represím vzdávám velkou úctu,“ dodala žena, která často jezdila do Číny jako podniková poradkyně.
Protiimigrační a protiislámskou AfD politologové označují za krajně pravicovou stranu. Ostře kritizovala původně vstřícný postoj vlády Angely Merkelové k přijímání uprchlíků. Weidelová loni řekla, že kancléřka by za své činy během migrační krize měla jít před soud.
Na začátku letošního roku umístila Weidelová na sociální síť příspěvek se slovy o „importované, plenící migrantské lůze, která osahává, mlátí a bodá nožem“. Loni v září přišel list Welt am Sonntag s obviněním, že Weidelová v roce 2013 napsala e-mail s rasistickým podtextem. Údajně v něm označuje členy tehdejší Merkelové vlády za prasata a hovoří o úmyslném zaplavování Německa „kulturně cizími národy“. AfD tvrdila, že e-mail je zfalšovaný.
Sochař, architekt, fotograf a výtvarník Aj Wej-wej nyní žije v Berlíně. Proslul jako kritik čínského komunistického režimu, v posledních letech ale upozorňuje hlavně na problémy migrantů. Podle něj je vlna běženců prchajících před konfliktem testem lidskosti.
Aj Wej-wej sám navštívil více než čtyřicítku uprchlických táborů v Evropě, Asii, Africe i Americe. Tématu migrace věnoval mimo jiné dokumentární film Human Flow (Lidský proud) a loňskou výstavu v New Yorku i Praze.
Loni v dubnu Aj Wej-wej vyzval bohaté arabské státy Perského zálivu, aby přijaly více syrských uprchlíků. Předloni oznámil, že stáhne svá díla z Dánska na protest proti zpřísnění tamních imigračních zákonů. Vadilo mu, že Kodaň chce zabavovat žadatelům o azyl cennosti, aby z nich spolufinancovala péči o ně. Aj Wej-wej je také ostrým kritikem amerického prezidenta Donalda Trumpa, jemuž vytýká úmysl postavit zeď na hranici s Mexikem.