Scholz po debaklu prezidentovy cesty žádá lepší vztahy s Kyjevem
UKRAJINA A NĚMECKO
Ve středu německý kancléř Olaf Scholz veřejně apeloval na Ukrajinu, aby pomohla znovu navázat pozitivní vztahy mezi Berlínem a Kyjevem. Tomu předcházel diplomatický debakl německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, kterému Ukrajina pozastavila dubnovou cestu do Kyjeva. Německá média informovala o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítal schůzku s německým protějškem z důvodu dlouholeté podpory plynovodu Nord Stream 2, který byl uzavřen pár dní před ruskou invazí.
„Je to problém pro německou vládu a pro německý lid, že byl prezident požádán, aby nepřijel,“ řekl Scholz novinářům po jednání se svým kabinetem.
Slovům Scholze předcházela úterní návštěva šéfa německé opoziční CDU Friedricha Merze v Kyjevě. Přijal ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Merz je prvním německým vysoce postaveným politikem, který se do Kyjeva vypravil od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Po setkání se Zelenským na twitteru poděkoval „za srdečné přijetí a za co do atmosféry i obsahu mimořádně zdařilý rozhovor“. Merz Ukrajinu ujistil, že má plnou solidaritu Německa.
Ukrajinské vedení kabinetu kancléře Scholze vyčítalo přílišnou zdrženlivost při dodávkách zbraní na Ukrajinu. Berlín se zdráhal přenechat ukrajinské armádě čelící ruské převaze těžké zbraně, tento postoj ale Scholzova vláda přehodnotila.
Merz na konci března řekl, že si velmi cení premiérů Česka, Polska a Slovinska za jejich cestu do tehdy obleženého Kyjeva za prezidentem Zelenským. Také řekl, že takovou návštěvu neplánuje, neboť by u něj jako u šéfa německé opozice vyvstalo podezření z vlastní propagace.
Od začátku invaze Kyjev navštívila řada západních činitelů včetně šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, předsedy Evropské rady Charlese Michela, amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena nebo našeho předsedy vlády Petra Fialy.