Národní bezpečnostní hrozba jménem TikTok
ECHOPRIME
V zástupu aplikací, které si uživatelé chytrých telefonů mohou nainstalovat do svých přístrojů, až donedávna TikTok nijak nevyčníval. Aplikace, která umožňuje nahrávat kratičká videa a sdílet je se světem, působila jako běžná hračka pro děti a adolescenty. Nyní se ovšem o její budoucnost bojuje na nejvyšší úrovni. Americký prezident Donald Trump chce její užívání v USA zakázat zákonem. Podobný zákaz hrozí další čínské aplikaci, komunikačnímu nástroji WeChat. Z pohledu Američanů jde ovšem o aplikace nejen komunikační, ale i komunistické.
Spojené státy americké by nebyly první. Indie v minulých dnech zakázala na svém území užívání několika desítek čínských aplikací, a to včetně TikToku. Bezprostředním důvodem byl pohraniční konflikt v Himálaji, při kterém zemřelo nejméně dvacet indických vojáků. Ale to je jen špička ledovce zhoršujících se vztahů mezi dvěma nejlidnatějšími státy světa. V budoucím zápase o vliv na asijském kontinentě bude Indie z hlediska Pekingu spíš nepřítelem.
V krásném novém světě mobilních aplikací platí bezezbytku staré pořekadlo, že neplatíte-li za nějakou službu, nejste zákazník, ale produkt. Ten k prodeji.
Pojem „soukromí“ dostával značně zabrat už v časech, kdy digitální svět tvořily běžné počítače. Různé špiclovací prostředky, například cookies (malé soubory identifikující uživatele, respektive jeho webový prohlížeč), se daly dobře použít k vybudování osobního profilu člověka, který sedí za klávesnicí. Hlavním obchodním uplatněním takového profilu byl prodej cílené reklamy. Čím víc toho víte o nějakém uživateli, tím lépe mu můžete ušít sérii reklam na míru. Svoje by o tom mohly vyprávět třeba nastávající maminky.
Celý text si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.