Ombudsmanka tlačí dál. Chce po soudech, aby zveřejňovaly rozhodnutí online

Šabatová za transparentnost

Ombudsmanka tlačí dál. Chce po soudech, aby zveřejňovaly rozhodnutí onlineNOVÉ
Anna Šabatová Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Soudy podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové zveřejňují online jen málo rozhodnutí. Navzdory povinnosti od roku 2002 zveřejňovat alespoň významná rozhodnutí, některé soudy nezveřejňují dokonce vůbec nic. Podle ombudsmanky by měly zveřejňovat všechna rozhodnutí. V tiskové zprávě to v pátek uvedla kancelář veřejné ochránkyně práv na svém webu. Ministr spravedlnosti přislíbil ombudsmance nápravu.

Tématu se ve čtvrtek věnovali odborníci u kulatého stolu, který se konal v sídle ombudsmanky. Zúčastnili se ho zástupci ministerstva spravedlnosti, Poslanecké sněmovny, soudů, odborníci z akademické sféry i zástupci z řad advokátů či neziskových organizací.

„Kulatý stůl navázal na mé šetření, z nějž vyplynulo, že současný systém zveřejňování vybrané judikatury krajských a vrchních soudů nefunguje. Soudy svou povinnost neplní navzdory instrukci ministerstva spravedlnosti, aby judikáty zveřejňovaly,“ uvedla Šabatová. Veřejnost podle ní nemá bezplatný přístup ani k významným soudním rozhodnutím nižších soudů. Znalost judikatury však podle Šabatové přispívá k předvídatelnému a jednotnému rozhodování soudů, a tím i k naplnění práva na spravedlivý proces.

Vzhledem k tomu, že se výběr zveřejňovaných rozhodnutí v praxi podle Šabatové ukázal jako nefunkční, považuje za optimální zveřejňovat všechna rozhodnutí soudů. Přístup k databázi by podle ní měl být bezplatný a online.

Podle webu ještě před kulatým stolem ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) ombudsmance přislíbil nápravu. Uvedl, že ministerstvo připravuje novou databázi rozhodnutí. V současnosti se testuje anonymizér, který by soudům postup při zveřejňování rozhodnutí zjednodušil. Současně vláda zavázala ministerstvo ke zveřejnění textů pravomocných rozhodnutí soudů vrchních, krajských a okresních v elektronické podobě v jedné soudní agendě do 31. prosince 2020.

Čtěte také: Spor o udělování občanství. Ombudsmanka si stěžuje na postup ministerstva

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články