Co jste si psali? Britská policie chce pátrat v telefonech a mailech obětí znásilnění

KONTROVERZNÍ POŽADAVEK

Co jste si psali? Britská policie chce pátrat v telefonech a mailech obětí znásilněníNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Policie v Anglii a Walesu se stala terčem kritiky kvůli požadavku, aby oběti trestných činů poskytovaly policii své mobilní telefony a další elektronická zařízení. Cílem nové policejní praxe, která se podle britských médií dotkne především obětí znásilnění a dalších druhů sexuálního násilí, je zajistit komunikaci s pachatelem v případech, kdy jej znají. Pokud oběti s prohledáním svého telefonu souhlasit nebudou, hrozí, že se jejich případem policie nebude dál zabývat.

Policejní služebny po celé Anglii a Walesu obdržely v uplynulých dnech formuláře, jejichž podpisem by měly oběti trestných činů vyjádřit souhlas s tím, aby policie prohledala jejich e-maily, textové zprávy a fotografie.

Cílem opatření je podle policie a státních zástupců „ucpat díru v zákoně“. Oběti trestných činů a svědci totiž nemají v Anglii a Walesu povinnost poskytnout policii informace ze svých mobilních telefonů, počítačů či tabletů, které jsou relevantní pro vyšetřování případu.

Podle britských médií se bude sporný formulář užívat nejčastěji při vyšetřování znásilnění či jiného druhu sexuálního násilí. Oběti a pachatelé se totiž v těchto případech velmi často znají, a elektronická zařízení tak mohou obsahovat klíčové důkazy v podobě komunikace těsně před či po činu.

Podpis kritizovaného formuláře je dobrovolný a oběti budou moci policii vysvětlit, proč nechtějí souhlas poskytnout. Jeho text ale rovněž obsahuje varování, že by nesouhlas mohl vést k ukončení vyšetřování. „Pokud odmítnete dát policii souhlas s vyšetřováním… nemuselo by být další vyšetřování možné,“ stojí v tiskopisu.

Formuláře se policie rozhodla předkládat obětem trestných činů k podpisu poté, co v poslední době musela několikrát zastavit vyšetřování, když se objevily klíčové důkazy z elektronických zařízení oznamovatelů. Na základě elektronické komunikace totiž vyšlo najevo, že si domnělé oběti trestný čin vymyslely.

Labouristická stínová generální prokurátorka Shami Chakrabartiová označila kritizované policejní formuláře za nelegální. „Jakýkoli náznak, že by oběti znásilnění musely automaticky vydávat své telefony výměnou za podporu úřadů, je protiprávní,“ uvedla Chakrabartiová.

Podle zástupkyně organizace proti násilí na ženách Rachel Krysové by mohla nová policejní praxe vést k tomu, že se oběti budou bát trestné činy oznamovat.


Čtěte dále: Tam, kde lidé dýchají nejšpinavější vzduch, se nejvíce krade či zabíjí, tvrdí studie

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články