Remdesivir možná není tak účinný, jak se doufalo, ukázala data samotného výrobce
PODÁVÁNÍ REMDESIVIRU
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zvažuje rozšíření podávání léku remdesivir i na pacienty s mírným průběhem koronaviru. Podle údajů firmy Gilead Sciences, která remdesivir vyrábí, je ale jeho účinnost nejasná. Informovala o tom agentura Reuters.
Data, která v pátek firma zveřejnila, ukazují, že u lidí s méně závažným projevem nemoci, kterým byl lék podáván pět dní, lehce pomohl, desetidenní podávání ale už žádný posun neukázalo. Po jedenácti dnech opustilo nemocnici 65 % pacientů, kterým byl remdesivir podáván deset dní, 70 % pacientů, kteří ho brali jen pět dní a 60 % pacientů, kterým lék nebyl podán vůbec.
„Je otázkou, zda nesrovnalosti jsou výsledkem navržené studie, včetně vzorku populace pacientů, nebo zda je lék méně účinný, než se doufalo,“ uvedl časopis The Journal of the American Medical Association (JAMA) v editorialu, který napsal k analýze těchto dat.
Mnoho důležitých otázek také podle časopisu stále není zodpovězeno. Není například jisté, pro které pacienty je lék nejúčinnější, jak dlouho by měl být podáván, či jak bude reagovat s dalšími typy léčby. Studie se týkala 600 lidí.
Úřad v květnu povolil užití léku u pacientů s těžkým průběhem nemoci poté, co prvotní data ukázala, že léčivo pomáhá zkrátit nemocniční pobyt pacienta. Mezi vedlejší účinky přípravku se řadí nevolnost, nedostatek draslíku v krvi a bolesti hlavy.
Remdesivir je zkušebně podáván některým lidem nemocným covidem-19 i v České republice.