„Otestujte, jestli je žena.“ Medailová sprinterka má vysokou hladinu testosteronu
TESTOVÁNÍ V TOKIU
Osmnáctiletá sprinterka z Namibie Christine Mbomaová svým výkonem na olympijských hrách v Tokiu vzbudila rozruch. Poté, co zaběhla ve finále běhu na 200 metrů dokonce juniorský světový rekord a získala stříbro, se spekuluje, zda-li je skutečně žena. Její hladina testosteronu je totiž o něco vyšší. Dokonce kvůli tomu byla vyloučena ze závodu na 400 metrů.
Mbomaová a také její týmová kolegyně Beatrice Masilingiová nesmějí běžet čtyřstovku, což je jejich oblíbená disciplína, jelikož testy nařízené Světovou atletickou federací zjistily, že mají vysokou hladinu přirozeného testosteronu. To znamená, že se na ně vztahují stejná pravidla, která vyřadila dvojnásobnou olympijskou vítězku Caster Semenyaovou z Jihoafrické republiky v běhu na 800 metrů.
Pravidla testosteronu se vztahují pouze na závody od 400 metrů, takže sportovkyně mohly startovat na kratší trase. „Se svým časem jsem spokojena, překonala jsem juniorský rekord," řekla Mbomaová. "Jsem opravdu šťastná. Je to šílené." Zákaz zúčastnit se běhu na 400 metrů nekomentovala.
Její úspěch se však nesetkal s všeobecným přijetím. Pro španělský server Maca se na adresu Mbomaové velmi kriticky vyjádřil polský sprinter Marcin Urbas. Množství testosteronu u závodnice vidí jako nespravedlivou výhodu proti soupeřkám. „Chtěl bych požádat o důkladné otestování Mbomaové, aby se zjistilo, zda je to skutečně žena," řekl Urbas.
It’s a #silver medal for Christine Mboma of #NAM in the women’s 200m after a thrilling final!
— Olympics (@Olympics) August 3, 2021
The first ever Olympic medal for a Namibian woman and the first Olympic medal for Namibia since 1996!@WorldAthletics | #StrongerTogether | #Tokyo2020 | #Athletics pic.twitter.com/9SgFyq4BHt
„Testosteronová výhoda Mbomaové oproti ostatním účastnicím je vidět pouhým okem. V konstrukci těla, pohybu, technice, současně s rychlostí a vytrvalostí,“ hodnotí polský sportovec. „V její věku jsem měl nejlepší čas 22,01. Ona v semifinále v Tokiu zaběhla 21,97, ve finále ho ještě výrazně vylepšila."
„Můžeme si dál myslet, že je to o férovosti a rovnosti, ale přitom je to jasná a drzá nespravedlnost vůči ženám, které ženami doopravdy jsou," dodal.