Papež odsoudil snahu EU zařadit slovo „Vánoce“ mezi nepovolené výrazy
PAPEŽ HÁJÍ VÁNOCE
Papež František se ostře ohradil k návrhu Evropské komise nepoužívat v komunikaci slovo Vánoce. Podobné praktiky přirovnal k nacistům. Podle papeže by se měla Evropská unie spíše vztahovat k svým evropsko - křesťanským kořenům. O inkluzivní směrnici eurokomisařky pro rovnost Heleny Dalliové psalo Echo24 zde.
Podle eurokomisařky Heleny Dalliové by se zaměstnanci Evropské komise měli v komunikaci vyhýbat několika výrazům, který by mohly protějšek urazit. Jako příklady uváděla například oslovení „dámy a pánové“ sousloví „kolonizovat Mars“ či právě k přání „veselých Vánoc“. Tuto snahu o inkluzivní jazyk nyní papež ostře zkritizoval.
„V minulosti se o to samé snažilo mnoho a mnoho diktatur. Vzpomeňte na Napoleon, vzpomeňte na nacistickou diktaturu…, vzpomeňte na komunistickou. Je to móda oslabeného sekularismu. Ale taky něco, co nikdy nefungovalo,“ zkritizoval František interní návrh Evropské komise.
Zároveň Evropskou unii varoval, že směrnicí může naopak dosáhnout přesného opaku původního záměru. Místo sblížení a vyhýbání se podle kontroverzním výrazům by směrnice mohla vést k rozporům uvnitř unie a k jejímu rozpadu. Vyzval proto naopak k návratu k myšlenkám zakladatelů Evropské unie k jednotě a velikosti Evropské myšlenky. Tuto směrnici naopak nazval snahou o ideologickou kolonizaci, které se musí Evropská unie vyhýbat.
„Evropská unie musí respektovat každý stát ve společenství, jejich rozdílnost, ne se snažit je udělat stejné. Nemyslím si, že to nastane, nemyslím, že to byl úmysl. Ale je nutno si dávat pozor, někdy takovéto projekty nadhodí, když neví co dělat, nevím co je přitom napadá,“ uvedl papež v reakci na palubě letadla, když letěl z návštěvy Řecka a Kypru.
Podle eurokomisařky by si měli lidé místo Vánoc přát „hezké svátky“. „Musíme vždy nabízet inkluzivní komunikaci, abychom zajistili, že každý bude ctěn a uznáván ve všech našich materiálech bez ohledu na pohlaví, rasu nebo etnický původ, náboženství nebo vyznání, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci,“ uvedla komisařka v úvodu k nové směrnici.
Tu krátce po zveřejnění v médiích ostře kritizovali především v Itálii. Bývalý italský premiér Mateo Renzi označil směrnici za „absurdní a špatný dokument.“ Hned po zveřejnění reagoval i vatikánský státní sekretář a jeden z nejvyšších představitelů Svatého stolce kardinál Pietro Parolin upozornil, že se nemůže zapomínat křesťanství, kterému Evropa vděčí za svou existenci. Nyní, tak nesmyslnost směrnice potvrdil i jeho nadřízený. komisařka už mezitím směrnici stáhla k přepracování.