Písničky Michaela Jacksona zakázala kvůli podezření z pedofilie i rádia na Novém Zélandu
Kauza údajného zneužívání
Přední novozélandská rádia se přidala k dalším médiím a přestala hrát písně od Michaela Jacksona. Důvodem je podezření z pedofilie, které v souvislosti se zesnulým zpevákem přinesla televize HBO ve svém novém dokumentu, kde o zneužívání dětí promluvili dva muži. Že končí s vyílání Jacksonových písní ozámily už dříve i další rozhlasové stanice, třeba BBC. Informoval o tom server Daily Mail.
Jacksonovy písničky nově neuslyší posluchači nejprestižnějších novozélandských rozhlasových stanic, které vlastní společnosti MediaWorks a New Zealand Media Entertainment (NZME). Podle jejich vyjádření to odráží přání posluchačů.
„Nerozhodujeme o tom, jestli byl Michael Jackson vinen. Jen se chceme ujistit, že naše stanice budou hrát to, co chtějí posluchači slyšet,“ uvedl v prohlášení programový ředitel MediaWorks Leon Wratt.
Novinka se dotkne například rádiových stanic The Breeze, More FM, ZM, The Hits, Flava, Coast nebo Newstalk ZB. Před několika dny se spekulovalo také o tom, že Jacksonův repertoár stáhlo i BBC Radio 2, to však stanice podle ČTK vyvrátila.
Emoce vzbudilo odvysílání nového dokumentu Leaving Neverland, jehož název odkazuje na Jacksonův stejnojmenný ranč. Dokument natočila televizní stanice HBO. Vystupují v něm údajné zpěvákovy oběti, nyní šestatřicetiletý Wade Robson a jednačtyřicetiletý James Safechuck, kteří tvrdí, že je Jackson sexuálně zneužíval. „Pokaždé, když jsem u něj byl přes noc, mě zneužil. Hladil a dotýkal se celého mého těla i penisu,“ řekl v minulém týdnu pro BBC Robson, podle něhož zneužívání začalo v době, kdy mu bylo sedm let. Ve čtrnácti letech se jej pak Jackson měl pokusit znásilnit.
Kvůli tomu padlo také trestní oznámení na televizní stanici HBO, která dokument o Michaelu Jacksonovi odvysílala. Film byl s velkým úspěchem v předpremiéře promítnut v lednu na americkém festivalu Sundance, HBO jej odvysílala počátkem března.
Snímek nazvaný Leaving Neverland (Na odchodu z Neverlandu) podle žalobců porušuje smlouvu HBO s organizátory Jacksonových koncertů z počátku 90. let, v níž se televizní společnost zavázala, že nikdy nebude zpěváka kompromitovat. Žaloba podaná v Los Angeles odhaduje způsobenou škodu částkou víc než 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).
Jacksonovi fanoušci protestovali v Británii proti uvedení filmu
Lidé shromáždění u londýnského sídla stanice Channel 4, která večer uvede dokument nazvaný Leaving Neverland (Na odchodu z Neverlandu), drželi v rukou Jacksonovy portréty, na nichž byla zpěvákova ústa přelepena nápisem „nevinen“. Textem na svých transparentech vyzývali protagonisty filmu, aby o jednom z nejprodávanějších hudebníků historie popu „nelhali“. Někteří z nich účesem, klobouky, brýlemi a černým oděvem napodobovali svůj idol.
Zpěváka ze sexuálního zneužívání obvinili už po roce 2009, kdy Jackson zemřel ve věku 50 let v důsledku předávkování silným anestetikem, které používal jako uspávací prostředek.