OLAF už dokončil vyšetřování Čapího hnízda. České úřady mlčí

KAUZA PREMIÉRA BABIŠE

OLAF už dokončil vyšetřování Čapího hnízda. České úřady mlčíAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ukončil vyšetřování Čapího hnízda, kvůli kterému chce policie trestně stíhat českého premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO). Závěry z vyšetřování by už na stole měly mít české úřady. Ty ale zatím mlčí.

S informací jako první přišel server Forum24. OLAF poté informaci potvrdil i serveru Echo24. „V prosinci 2017 OLAF dokončil vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Čapí hnízdo, které bylo spolufinancováno z Evropského regionálního rozvojového fondu. OLAF uzavřel případ s doporučením Evropské komisi a kompetentním justičním autoritám v České republice,“ napsala tisková mluvčí úřadu Silvana Enculescu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podrobnosti úřad sdělit nechtěl. „Vzhledem k tomu, že sledování těchto doporučení je nyní odpovědností dotyčných úřadů a že tyto procesy podléhají správním a soudním tajemstvím, nebude OLAF v této fázi dále komentovat záležitosti. Všechny otázky by měly být směřovány orgánům příslušným pro případné sledování,“ dodala.

Dokončení vyšetřování nechce komentovat ani Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které by o něm jistě mělo být informováno. „NSZ nebude tuto informaci komentovat,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí NSZ Petr Malý. A o ukončení šetření evropského úřadu zatím oficiálně nic neví ani na ministerstvu financí. Tiskový mluvčí ministerstva financí serveru Echo24 sdělil, že informaci ověří.

Zatím to vypadá, že jediné informace by časem mohlo poskytnout Městské státní zastupitelství v Praze, které má nad vyšetřováním kauzy Čapího hnízda dozor. Právě to si totiž vyhradilo právo informovat o případu. Jenže ani to podle tiskové mluvčí zastupitelství Štěpánky Zenklové zprávu od OLAFU nemá.

Sám Babiš také o ničem neví. „Čapí hnízdo neřeším a nevím o tom, měli jsme jednání, takže jsem nečetl mediální výstupy,“ řekl Babiš ve čtvrtek dopoledne na tiskové konferenci ve sněmovně.

Už v srpnu přitom dokončila vyšetřování možného zneužití dotace na Farmě Čapí hnízdo i česká policie a zažádala kvůli tomu o vydání Babiše, který byl tehdy jen poslancem, i jeho stranického kolegy Jaroslava Faltýnka. Na konci měsíce výbor sněmovně doporučil, aby je vydala policii k trestnímu stíhání. K tomu ještě před podzimními sněmovními volbami skutečně došlo. Jenže v nich poté hnutí ANO uspělo a oba muži znovu získali poslaneckou imunitu. Policie tak v listopadu požádala znova. Vedle Babiše a Faltýnka je obviněno dalších 9 lidí včetně Babišovy manželky Moniky.

Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci jinak neměl nárok. Způsobená škoda byla policií vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Policie odmítla dát spis o Čapím hnízdu do sněmovny, bojí se kopírování

Policie znovu požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články