Vláda důvody a ideu návrhu ODS „chápe“. Přesto návrh opoziční strany smetla ze stolu

Fikce souhlasu úřadů

Vláda důvody a ideu návrhu ODS „chápe“. Přesto návrh opoziční strany smetla ze stoluAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Vláda nesouhlasí s návrhem ODS, který měl do správního řádu zavést fikci souhlasu, podle které by měl úřad 30 dnů na vyjádření k určitému problému a kdyby vyjádření nevydal, znamenalo by to kladné stanovisko. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) v pátek novinářům řekl, že kabinet vnímá opodstatnění návrhu ve stavebním řízení, obecně by ale podle něj platit neměl. Návrh nyní dostane k posouzení sněmovna.

„Chápeme důvody, které k tomu poslance vedou, chápeme ideu, že někdy je třeba na úřady tlačit, aby rozhodovaly rychle, ale nemělo by to být děláno en bloc, ale selektivně tam, kde převažuje zvláštní zájem na rychlosti řízení,“ řekl Kněžínek na tiskové konferenci po jednání vlády.

Kabinet podle ministra bude brzy projednávat podobnou úpravu, která by se týkala zákona o stavbě dopravní infrastruktury. Uvažuje se podle něj i o zavedení fikce souhlasu ve stavebním řízení. Kněžínek ale nepovažuje za vhodné zavádět tento institut pro všechna správní řízení, argumentoval například potřebou důkladně posoudit vývoz zbraní do konkrétního státu.

Navrhovaná novela zavádí pro všechna závazná stanoviska takzvanou fikci souhlasu. Stát bude mít podle ODS přesně určenou lhůtu 30 dní pro vydání závazného stanoviska, ale pokud ji nesplní, bude řízení pokračovat, jako kdyby úřad vydal souhlasné stanovisko.

Vládní legislativci namítali, že návrh ODS je koncipován jako novela správního řádu, tedy obecného předpisu upravujícího postup úřadů, ale ve skutečnosti představuje nepřípustnou nepřímou novelu řady zákonů z různých oblastí správního práva. „Případné nedostatky hmotného práva nebo jeho aplikace ale nelze řešit prostřednictvím změny procesního práva a obecného procesního předpisu,“ uváděl návrh stanoviska pro vládu.

Předkládající straně se rozhodnutí vlády nelíbí. „K uzákonění tzv. fikce souhlasu přistupuje vláda stejně, jako k většině opozičních návrhů zákonů. Tedy odmítavě. Přitom sami členové vlády mluví o nutnosti urychlit stavební řízení a sami připravují zavedení fikce souhlasu. Nejspíš to ale bude další z řady nesplněných slibů. Samá slova, ale skutečné činy se nekonají. Navrhli jsme účinný nástroj pro zrychlení úředních rozhodnutí. Vláda ho nechce. Doplatí na to pouze lidé, kteří musí s úřady jednat. Výtky vlády k některým legislativním nepřesnostem považuji pouze za zástupný důvod pro odmítnutí. Pokud vláda odmítá fikci souhlasu jako princip, bude muset umlčet i ministryni Dostálovou, která s fikcí souhlasu rovněž počítá. Navíc se podařilo na náš návrh zakotvit fikci souhlasu pro vybrané stavby i do poslední novelizace zákona o urychlení výstavby liniových staveb,“ řekl v pátek místopředseda ODS a autor návrhu Martin Kupka.

Čtěte také: Huawei hrozí dopisem žalobami. Podle Schillerové na něj musí odpovědět NÚKIB

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články