S rouškami budeme ještě dlouho, ani po ukončení nouzového stavu jen tak nezmizí
KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ
Jako jedna z prvních zemí se vracíme k normálnímu životu, prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) ve sněmovně během hlasování o prodloužení nouzového stavu, který by měl trvat prozatím do 17. května. To se ovšem netýká povinného nošení roušek, které bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vláda vyžadovat ještě jeden či dva měsíce. Opatření v podobě zahaleného obličeje, a to i v restauracích, se totiž na nouzový stav neváže, vláda tedy jeho ukončení může posouvat na neurčito.
„Datum, kdy skončí nouzový stav, je datum, kdy budou rozvolněna všechna opatření,“ uvedl v úterý ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Že by tím ale vymizely také povinné roušky, vzápětí popřel ministr Vojtěch. „Před pěti, šesti týdny byla obrovská kritika, že nejsou žádné roušky, nyní všichni chtějí odkládat roušky. Ta veřejná debata se mění, což je samozřejmě dáno tím, že se nám tu situaci daří zvládat,“ uvedl s tím, že preventivní účel roušek vláda stále považuje za důležitý a proto na jejich nošení zatím trvá.
Upřesnil také, že roušky budou požadovány zhruba do konce června, poté se budou nasazovat jen na některých konkrétních místech, především tedy v uzavřených prostorech. I přes to, že zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest vláda stále eviduje jako jedno z platných nařízeních v rámci vyhlášení nouzového stavu, nevyplývá z Vojtěchových vyjádření, že by s koncem nouzového stavu přestalo platit také nošení roušek. „Mimořádná opatření vydává ministerstvo zdravotnictví na základě vyhodnocení informací o aktuálním výskytu a průběhu nákazy koronavirem na území České republiky, uvedla pro deník Echo24 tisková mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
V hospodách roušky a stoly metr a půl od sebe
Informace o tom, zda bude do konce června nutné mít zakrytý obličej i při běžném pohybu ve městě, ministerstvo neposkytlo. Známé jsou však již podmínky v restauracích, které by se podle plánu uvolňování měly hostům otevřít 25. května.
U stolu budou moci bez omezení sedět rodinní příslušníci, či osoby, které přišly spolu. Mezi nimi a dalšími hosty restaurace však musí být rozestupy 1,5 metru. Ty budou platit i při volném pohybu po restauraci. Po odchodu návštěvníků pak budou muset být židle i stůl vydezinfikovány. S rouškami lidé musí počítat po celou dobu, s výjimkou situace, kdy konzumují. „Zákazník nemá povinnost mít jakýkoli ochranný prostředek dýchacích cest v době, kdy konzumuje potraviny nebo nápoje u svého stolu," uvedl k tomu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Na zahrádkách pak musí hosté od lidí procházejících v uličkách dodržovat opět alespoň jedenapůlmetrovou vzdálenost. Stejné odstupy budou muset být zajištěny od kolemjdoucích.
Až do poslední chvíle přitom nebylo jasné, za jakých podmínek budou otevřené restaurace fungovat. Ministerstvo zdravotnictví ještě ve čtvrtek avizovalo, že příprava pravidel provozu restaurací teprve probíhá. „Je však jisté, že bude třeba dodržovat rozestupy mezi jednotlivými židlemi minimálně na vzdálenost dvou metrů, rovněž bude i nadále platit povinnost nošení roušek s výjimkou samotné konzumace," sdělila pro Echo24 za tiskové oddělení ministerstva Klára Doláková.
Otevření restauračních zahrádek oznámila vláda na 11. květen, ani ty se ale pravděpodobně neobejdou bez omezení. „Ani na zahrádkách, stejně jako ve vnitřních prostorách restaurací, se nepoužívají při konzumaci jídla roušky, což představuje riziko pro návštěvníky i personál, i tyto aspekty se při uvolňování opatření zvažují,“ doplnila Doláková.
Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru budou moci trvat zatím do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze do tohoto data v pondělí souhlasila Sněmovna podle návrhu poslanců KSČM, kteří v dolní komoře tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD.
Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května, a to v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí hlavně obchodu a služeb. Kabinet v žádosti varoval před tím, že pokud by omezení skončila najednou, hrozilo by "závažné riziko významného zhoršení epidemiologické situace". Poslanci ale uváděli, že se Sněmovna může v případě potřeby znovu sejít a nouzový stav ještě prodloužit.
Žádost poslala vláda poslancům po verdiktu pražského městského soudu, který zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví zejména v obchodu a službách vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle soudu je má vydávat vláda podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil. Po tomto datu by už měla podle vlády stačit opatření ministerstva přijímaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví.