Boj s dvojí kvalitou potravin? Vláda se snaží zakrýt neúspěch své evropské politiky

problém pro obchody

Boj s dvojí kvalitou potravin? Vláda se snaží zakrýt neúspěch své evropské politikyNOVÉ
Krabí tyčinky Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Je to paradox, ale na politickou kampaň do Evropského parlamentu mohou doplatit obchody. Vláda těsně před volbami schválila zákaz dvojí kvality potravin. Případná až 50 miliónová pokuta se totiž nebude týkat nadnárodních výrobců, kteří potraviny v různé kvalitě dodávají, ale obchodníků. Pro malé obchody může být taková pokuta likvidační. Podle opozice svým krokem vláda navíc pouze zastírá své neúspěchy v evropské politice, nedokázala totiž zákaz dvojí kvality potravin prosadit na Radě EU.

„Národní legislativa, kterou připravila vláda, je spíše snahou zakrýt neúspěch při vyjednávání v radě ministrů. České orgány nemají žádnou pravomoc kontrolovat, jaké složení výrobku a z jakého důvodu se prodává v zahraničí. Problém je nejenom ve dvojí kvalitě potravin, ale obecně v kvalitě potravin prodávaných v ČR. Kdybychom sebrali dotace agrokomplexů a podpořili zemědělce, budou kvalitní potraviny cenově dostupné,“ řekla pro Echo24 místopředsedkyně zemědělského výboru Veronika Vrecionová (ODS).

Schválený návrh ministerstva obchodu je navíc prakticky stejný jako usnesení, které prošlo Evropským parlamentem. „Kompromisní europarlamentní návrh tento neúspěch alespoň částečně napravil, ale výsledná podoba směrnice problém prodeje dvojí kvality potravin nevyřeší,“ dodala Vrecionová

„Řešením není ani pokuta 50 mil. Kč, kterou navrhuje ministerstvo zemědělství. Česká republika musí začít podporovat malé a střední zemědělce a lokální výrobce potravin a omezit dotace pro velké zemědělské podniky. Pouze tento krok povede k tomu, že se v českých obchodech budou prodávat kvalitní a cenově dostupné potraviny. Tento krok však premiér a ministr zemědělství odmítají, protože podporu velkých agropodniků mají v genech. O kvalitě potravin mohou mluvit, jak chtějí, ale za současný stav jsou odpovědní právě oni dva,“ dodala Vrecionová.

Proti takovému návrhu jsou i Piráti. „Bohužel návrh je technicky poměrně špatný, protože je extrémně neurčitý. Zakazuje se uvádět podstatně odlišný výrobek, neříká už ale, kde je ta přípustná hranice. Jedná se tedy o stejný problém jako ve směrnici evropské. Dále je v návrhu, že dvojí kvalita potravin může být ospravedlněna oprávněnými a objektivními skutečnostmi. Bohužel zde už není ani náznak toho, jaké to jsou. Prodejce, který nese za celou věc zodpovědnost, tedy vlastně neví, čím může jednání obhájit. To vytváří poměrně velkou právní nejistotu a zároveň otevírá dveře k tomu, aby prodejci mohli zkusit cokoliv. Problémem mohou být tradiční výrobky, za které lze schovat cokoliv,” varuje pirátský poslanec Radek Holomčík.

Nesplnitelná povinnost a likvidační pokuta

Hlavní tíha zodpovědnosti má padat na obchodníky, proti čemuž protestuje Asociace malých a středních podniků. „Je třeba vzít v úvahu, že obchodníky nejsou pouze velké řetězce, ale i malé obchody v regionech. Pro maloobchodníka na venkově je tato povinnost téměř nesplnitelná a pokuta zcela likvidační. Jak bude malý obchodník prověřovat složení výrobku? Podle jakých kritérií?“, ptá se generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová. Dle názoru AMSP ČR musí odpovědnost nést ten, kdo výrobek na trh uvádí, tedy výrobce, distributor nebo dovozce.

Také velké řetězce si myslí, že by problém měli řešit především výrobci. „U výrobků cizích značek stanovuje kvalitu výrobce. Zde složení výrobků nebo jejich označení nejsme jako obchodník schopni ovlivnit. Výrobky nakupujeme u dodavatele v České republice, tudíž nemáme informace o případných rozdílných variantách stejného výrobku v různých zemích,“ uvedla pro Echo24 tisková mluvčí Zuzana Holá.

Platí to i u ostatních „U značkových produktů od dodavatelů nemůžeme složení ovlivňovat, a pokud zákon stanoví naši odpovědnost, při zjištění nesrovnalostí bychom byli nuceni na základě smluv započítat případné pokuty dodavatelům. Věříme, že se tyto příklady do budoucna vyskytovat nebudou,“ řekl pro Echo24 Jiří Mareček, dodává tiskový mluvčí společnosti Albert. 

Čtěte také: Česko jako popelnice Evropy? Babiš je proti špatným potravinám, sám má máslo na hlavě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články