Ruský skandál kolem zlaté medaile. Olympijské vítězce v krasobruslení prokázali doping
OLYMPIJSKÉ HRY
Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová může kvůli pozitivnímu testu na doping přijít o možnost účastnit se letošních olympijských her v Pekingu. Otazníky visí i nad zlatou medailí, kterou Valieva pomohla ruskému krasobruslařskému týmu vybojovat v pondělí. O jejím dalším angažmá na olympiádě rozhodne Mezinárodní sportovní arbitráž, uvádí agentura AP.
Testy Valijevové odhalily ve vzorku moči zakázaný lék proti angíně Trimetazidin. Vzorek odebraly příslušné ruské orgány již na národním šampionátu v Petrohradu 25. prosince. Výsledky zveřejnila švédská laboratoř v úterý, tedy až po výhře Rusů v soutěži týmů. Není jasné, proč byla mezi odebráním vzorku a jeho prověřením tak velká časová mezera, uvádí agentura Reuters. Mezinárodní testovací agentura (ITA) oznámila pozitivní výsledek sportovkyně v pátek.
Mezinárodní testovací agentura uvedla, že se bude bránit proti rozhodnutí ruské antidopingové agentury RUSADA umožnit Valievě bruslit. RUSADA Valijevové účast na olympiádě tento týden dočasně zakázala, ve středu ji ale zase povolila.
Ruský olympijský výbor uvedl, že přijímá opatření, aby si sportovci udrželi „čestně“ získanou zlatou medaili. Úterní slavnostní ceremoniál krasobruslařské soutěže byl totiž přesunut na neurčito. Rusové tvrdí, že Valijevová měla testy negativní před i po 25. prosinci. Mezinárodní olympijský výbor (IOC) však spolu s Mezinárodní bruslařskou unií žádá Mezinárodní sportovní arbitráž, aby zákaz obnovila. „Máme politiku stoprocentně proti dopingu,“ uvedl mluvčí IOC Mark Adams. IOC žádá, aby se dosáhlo rozhodnutí před úterým, kdy se má Valijevová utkat v krasobruslení jednotlivců-žen, kde je mnohými považována za favoritku.
Jako patnáctiletá má Valijevová ochranu ve sportovní knize pravidel – Světovém antidopingovém kodexu. Podle těchto směrnic by nakonec mohla dostat jen prosté napomenutí.
Pokud je nezletilá osoba zapletena do porušení dopingových pravidel, musí být podle pravidel vyšetřováno i její okolí, například trenéři a týmoví lékaři. To se obvykle netýká sportovců starších 18 let, píše AP.
Ruští sportovci nemohou na olympijských hrách v Pekingu zápasit pod svou vlajkou a se svou národní hymnou kvůli sankcím, které byly Rusku uloženy za předchozí porušení pravidel. Rusko přiznalo některé nedostatky v uplatňování antidopingových pravidel, ale popírá, že by provozovalo státem podporovaný dopingový program.