Zrušení částí EET je ‚nakopnutí vlády‘. Nesmí si dělat, co chce, říká autor stížnosti

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Zrušení částí EET je ‚nakopnutí vlády‘. Nesmí si dělat, co chce, říká autor stížnostiROZHOVOR
Zdeněk Koudelka Foto:

Foto: Facebookový profil Zdeňka Koudelky

3
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Rozhodnutí Ústavního soudu, které ruší některé části evidence tržeb (EET) je pomyslným „nakopnutím“ vlády, že si nemůže dělat co chce. Tak hodnotí verdikt Zdeněk Koudelka, autor návrhu na zrušení zákona, kterému dali soudci částečně zapravdu.

Soud zrušil některé části zákona o EET, můžete shrnout, co to pro podnikatele a živnostníky vlastně v praxi znamená? Chápu to správně, že v březnu a v červnu nemusí začít ti zbývající živnostníci, kterých se měla 3. a 4. fáze dotknout, evidovat?

Ano. Ústavní soud zrušil 3. a 4. vlnu. EET platí pro ty, kteří tomuto systému podléhají nyní. Ti, kteří se k tomu měli přidat – ty statisíce řemeslníků, ale také lékaři, advokáti, – se nyní nemusí připravovat. Nyní je ta povinnost zrušena.

Může ta povinnost znovu přijít?

Jestli bude někdy obnovena, to záleží na parlamentu.

Od února zrušil Ústavní soud další dvě části – konkrétně povinnost mít na účtence DIČ. Mohou tedy začít podnikatelé od února vydávat účtenky bez DIČ?

Ano. Jednak oni to uplatňují od posledního únorového dne, takže od 1. března nebudou muset podnikatelé uvádět na účtence DIČ. A vedle toho z toho vyjmul platby kartou, týká se to internetových obchodů, ale koneckonců všech plateb kartou.

Pusťte si první video Echo TV – rozhovor s Mirkem Topolánkem.

Takže od 1. března nemusím v supermarketu dostat účtenku, když zaplatím kartou?

Bude to dobrovolné. Zákon to nebude vyžadovat jako povinnost. No ale zásadní je to, co zrušil ústavní soud ke konci příštího roku. A to jsou ta široká zmocnění pro vládu. Že v zásadě vláda mohla s tou zákonnou povinností lavírovat tím, že by schvalovala různé výjimky.

To je ten důvod, proč někteří odborníci nazývali EET gumovým zákonem…

Přesně tak. Mně se zdá, že toto je nejsilnější rozhodnutí. Je to vlastně vzkaz do Strakovy akademie, dokonce bych řekl, že to je takové nakopnutí vlády, že vláda si v této zemi nemůže dělat, co chce. Máme tu sice mocenské centrum na Hradě, nějaké mocenské centrum ve Strakově akademii, ale máme tu také mocenské centrum v Brně, tedy v Ústavním soudu, které je ochotno se těm dvěma mocenským centrům postavit. To je podle mě nejzásadnější vzkaz, že vláda je limitována a nemůže si dělat, co chce, byť jí to třeba schválí její většina v parlamentu.

Nyní se stále hovoří o tom, že by nějaké výjimky přijít měly. Vláda to tedy udělat nyní ještě rok může, ale od roku 2019 to vše přestane platit.

Ano. Je to přesně tak

Čtěte také: Ústavní soud zrušil část EET, třetí a čtvrtá vlna teď nebude

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články