Otevření hranic je teď podle Vojtěcha riziko. Prymula chce jednat o dovolené na Jadranu
CESTOVÁNÍ DO ZAHRANIČÍ
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si neumí představit, že by se náhle uvolnilo cestování do celého světa. Vzhledem k situaci v jiných zemích by podle něj hrozilo opětovné zavlečení nákazy koronavirem do ČR a je třeba chránit veřejné zdraví. Vojtěch dnes také uvedl, že zakázat cestování vládě umožňuje zákon o veřejném zdraví. Kabinet nicméně cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmí až na výjimky opustit republiku. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v pátek nastínil možnost letní zahraniční dovolené například na Jadranu.
„Nedokážu si představit, že bychom ze dne na den uvolnili cestování do celého světa bez omezení v této chvíli, když víme, že v řadě zemí je situace neutěšená. Mohlo by to vytvořit druhou nebo třetí vlnu pandemie,“ řekl Vojtěch po dnešním jednání vlády.
Podle něj bude vláda situaci v zahraničí a s tím spojené možnosti cestování pravidelně vyhodnocovat. „Může dojít k nějakým úpravám. Ale na druhou stranu je pro nás zásadní ochrana veřejného zdraví a zákon o veřejném zdraví, který jasně dává mandát bránit zavlečení nákazy i z jiných zemí,“ řekl ministr.
Náměstek ministra Roman Prymula uvedl, že s ohledem na letní dovolené je možné jednat s jinými státy o možnosti rekreace, například na Jadranu. Podle něj ale bude nutné zajistit nejen souhlas cílové země, ale i těch transitních, a stanovit podmínky pro cestu na dovolenou i pro návrat, jako například negativní test na nemoc covid-19. Vše ale bude podle Prymuly záležet na aktuální epidemiologické situaci v létě, cestovat by podle něj mělo být možné jen do zemí, kde bude riziko nákazy podobné jako v Česku.
Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády Prymula odmítl, že by Česko mělo uzavřené hranice. „Technicky si je třeba představit, že ty hranice nejsou uzavřené. Ony jsou v podstatě jenom téměř neprostupné díky všem dalším opatřením,“ uvedl. Je podle něj logické, že ne všichni se přes hranice dostanou v situaci, kdy stát limituje pohyb osob. Podle Prymuly tak postupuje i řada dalších zemí.
Chorvatský premiér vyzval ke spolupráci. Tamní epidemiolog ale pochybuje
Ochotu jednat s Českou republikou o podmínkách vzájemně otevřených hranic se v pátek vyjádřil na twitteru předseda chorvatské vlády Andrej Plenković. Ten vyzval obě strany k vzájemné spolupráci prostřednictvím příslušného chorvatského ministra Gariho Cappelliho a české ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové. „Navrhněte přijatelný model pro příjezd turistů mezi Českou republikou a Chorvatskem během letošní turistické sezóny,“ napsal. Vyzdvihl také dobré vztahy mezi oběma zeměmi.
Ředitel Chorvatského ústavu veřejného zdraví Krunoslav Capak si ale podle serveru 24 sata myslí, že „prověření“ Češi stěží budou moci do Chorvatskapřijíždět. „Není to pravděpodobné. Může se udělat test, který ukáže, že člověk je negativní, ale inkubace může trvat 14 dní a neví se, jestli se u něj nemoc nerozvine zítra, pozítří nebo za pět dní,“ řekl.
Capak odmítá názory, že by se zahraničním návštěvníkům mohlo povolit přijet letos v létě na Jadran i bez karantény, pokud budou mít potvrzení, že se nenakazili koronavirem. „Jestli se budou dělat nějaká potvrzení, pak budou platit pouze po uplynutí čtrnáctidenní karantény,“ zdůraznil hlavní chorvatský epidemiolog.
Od 14. dubna je vycestování z území ČR možné pouze v nezbytných případech pod podmínkou, že účel vycestování je v souladu s výjimkami ze zákazu volného pohybu nařízeného mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví, a že k dosažení účelu vycestování nepostačuje cesta v rámci území ČR, jak uvádí dokument ministerstvo vnitra. Současně pro všechny osoby, kteří se navrátí zpět do republiky, platí povinnost dvoutýdenní nařízené karantény, pokud nespadají do jedné z výjimek.
Čtěte také: „Zákaz vycestování nedává logiku.“ Uzavřené hranice se pohybují na hraně ústavnosti