Prymula: Zdá se, že Germáni jsou odolnější než jižní národy. A Češi jsou ze třetiny Germáni

KORONAVIRUS V ČESKU

Prymula: Zdá se, že Germáni jsou odolnější než jižní národy. A Češi jsou ze třetiny GermániNOVÉ
Epidemiolog Roman Prymula Foto:

Foto: iVysílání ČT24

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly si lidé vzali deklarovaný optimismus příliš k srdci, vyrazili do ulic a přestávají nosit roušky. Výsledky uvolnění se prý dozvíme až za deset dní. „Je to tikající bomba, virus je hodně infekční,“ varuje před koronavirem. Na chytrou karanténu změnil názor, slova o promoření byla podle něj špatně pochopena. Na schopnost bránit se viru může mít vliv i rasa, podotýká epidemiolog v rozhovoru pro iDNES.cz

„Když vidím, že si občané vzali ten deklarovaný optimismus příliš k srdci, vyrazili do ulic, přestávají nosit roušky, konzumují u okének nápoje, tak to je špatné. Takto situaci pustit nemůžeme,“ upozorňuje epidemiolog Prymula. „Je to tikající bomba, virus je hodně infekční. To není žádné vymyšlené nebezpečí. Buďme opatrní. Uvidíme, jak se tohle uvolnění projeví za deset dnů, kdy budou k dispozici výsledky po této euforii. Mám z toho trochu obavy,“ dodává.

Prymula si nemyslí, že bychom se v současné době mohli úplně spolehnout pouze na chytrou karanténu. „Že bychom všechno rozvolnili a chytrá karanténa to zachrání? Takto to nebude,“ říká. Plošná opatření se podle něj musí rozvolňovat postupně, jinak nám hrozí, že čísla začnou znovu narůstat, což si nemůžeme dovolit. Při předčasném uvolnění aktuálních opatření podle něj hrozí, že bychom se dostali znovu do růstové fáze, kterou bychom pak jen obtížně zpomalovali, vysvětluje.

Podle Prymuly byla jeho slova o plošném promoření populace špatně pochopena. „Změnil jsem názor pouze ve věci budoucího výskytu koronaviru v populaci. Původní data hovořila o tom, že mezi lidmi bude nakonec kolem 15 procent nakažených,“ uvádí. Aktuálně ale přiznává, že počítá spíš s tím, že by se mohlo nakazit i přes 60 procent občanů. Může to ale trvat i několik let. Tím, že tu virus bude přítomen bude ale nevyhnutelně narůstat také populační imunita, ubezpečuje Prymula, který zároveň uklidňuje, že ČR nechce jít cestou Británie ani Švédska, kde se zpočátku na faktor kolektivní imunity spoléhalo.

Foto:

ýý

Skutečné datum otevření hranic nakonec ovlivní až budoucí situace v okolních státech. Pokud by ale například v Německu vypukla epidemie explozivněji, je možné, že Němci rychle naberou kolektivní imunitu a nebudou pro nás tolik nebezpeční. „Prokazuje se, že různé rasy mají různý počet receptorů a ten virus se na několik receptorů váže. V tomto se jedná o spekulace, ale počty zemřelých v Německu napovídají, že by to mohla být pravda. V Česku jsme asi z třetiny Germáni, takže by počty mrtvých nemusely být tak vysoké, jako tomu je například u jižních národů,“ říká náměstek Roman Prymula.

Čtěte také: Totální selhání státu. Bortí se dodavatelské řetězce, firmy bojují s platební neschopností

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články