Toman, Landovský, Malá. Kdo míří do druhé Babišovy vlády?

Obrysy druhé Babišovy vlády

Toman, Landovský, Malá. Kdo míří do druhé Babišovy vlády?AKTUALIZUJEME
Vláda v demisi Foto:

Ilustrační foto: Úřad vlády ČR

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Druhý kabinet Andreje Babiše pomalu získává obrysy, respektive jména budoucích ministrů. O menšinové vládě ANO a ČSSD podporované komunisty rozhodne vnitrostranické referendum ČSSD, na povrch ale prosakují jména kandidátů na ministry. Ve vládě nepochybně zasednou předsedové obou stran, ale i ministryně financí v demisi Alena Schillerová či zemědělec Miroslav Toman. ČSSD i ANO jména svých budoucích ministrů tají, sociální demokraté by je měli zveřejnit dnes.

ANO i sociální demokraté s informacemi o složení budoucího kabinetu zřetelně šetří. Hnutí ANO odmítlo jména svých budoucích vládních reprezentantů zveřejnit, přednost prý má prezident Miloš Zeman. O jménech bude ANO hovořit až po ukončení referenda ČSSD. Ze současné ministerské sestavy však pro Babišův druhý kabinet řada ministrů vypadla. Dobrovolně například ministři Dan Ťok (nestr. za ANO), Martin Stropnický (ANO) a Robert Pelikán (ANO), pod dalšími se třese židle.

Dále čtěte: Stranické čistky v ANO. Končí Pelikán, Stropnický, Ťok a možná Šlechtová

Bát se nemusí ministryně financí v demisi Alena Schillerová (nestr. za ANO). Podle dostupných informací v příští vládě usedne i ministr životního prostředí v demisi a vicepremiér Richard Brabec (ANO). Ten byl také součástí vyjednávacího týmu ANO. Brabec je navíc jediným původním členem vlády Bohuslava Sobotky, který vydržel celé volební období 2013 až 2017, stal se vicepremiérem jednobarevné vlády ANO v demisi a zasedne i v příští.

Žádná změna se nerýsuje ani v případě ministerstva pro místní rozvoj, v jehož čele je nyní Klára Dostálová (nestr. za ANO), a resortu průmyslu. Ministrem průmyslu v demisi totiž je a nejspíš zůstane Tomáš Hüner (nestr. za ANO).

Otazník visí nad ministryní obrany v demisi Karlou Šlechtovou (nestr. za ANO). Šlechtové, která zasedla i v minulé vládě v pozici ministryně pro místní rozvoj, prospívá dobrý vztah s prezidentem Milošem Zemanem. Nicméně si ji v poslední době dvakrát vzaly „na paškál“ Lidové noviny, jež jsou dnes součástí holdingu Agrofert zaparkovaného ve svěřenském fondu. Ten spravuje Babišova manželka Monika a jeho právníci. Přesto se Šlechtová ve své pozici udržet může, dle zdrojů deníku Echo24 k ní nyní ANO nemá alternativu.

Dále čtěte: Mám chuť pokračovat, říká Šlechtová. Mluví o kampani deníku z Babišova fondu

Sociálním demokratům připadne pět křesel v příštím kabinetu. Už nyní je jasné, že předseda ČSSD Jan Hamáček zaujme silový post ministra vnitra. V souvislosti s resortem kultury se nejčastěji skloňuje jméno jihočeské hejtmanky Ivany Stránské (ČSSD). Ministrem zahraničí se mohl stát vlivný politik ČSSD Miroslav Poche, s nímž má ale problém prezident Miloš Zeman. Poche v lednové prezidentské volbě podpořil Zemanova nejsilnějšího konkurenta Jiřího Drahoše. Podle Zemana není Poche „přijatelný“. Rozhovor s Pochem čtěte zde. Padla ale i jména Tomáše Petříčka (ČSSD) či Jakuba Landovského, dnes náměstka ministryně obrany.

Jasno je ale v případě ministerstva zemědělství. V jeho čele by v případě, že menšinová vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty skutečně vznikne, měl zasednout někdejší ministr stejného resortu ve vládě Jiřího Rusnoka a zemědělec Miroslav Toman.

Sociálním demokratům připadne i resort práce a sociálních věcí, který měli i v minulé vládě Bohuslava Sobotky. Do čela resortu se měla nejpravděpodobněji dostat šéfka tripartity Ústeckého kraje Gabriela Nekolová. Sociální demokraté z Ústeckého kraje ale v pátek informovali, že vstup ČSSD do vlády nepodpoří. Možným kandidátem je tedy sociální demokrat z Vysočiny Petr Krčál. Toho lákal do vlády už v minulosti expremiér Sobotka.

Prostor pro změnu nabízí nedávné avizované odchody z vládní politiky ministra dopravy v demisi Dana Ťoka a šéfa resortu spravedlnosti Roberta Pelikána. Ťoka by mohl nahradit náměstek ředitele pro správu majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Tomáš Drmola. Ten má dle zákulisních informací blízko k prvnímu místopředsedovi ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Ve hře je ale i jméno předsedy představenstva Hochtief Tomáše Korandy. Ministryní spravedlnosti se může stát poslankyně za hnutí ANO Taťána Malá.

Resortem, který svého ministra zřejmě také nezmění, je ministerstvo školství. Ministr v demisi Robert Plaga (nestr. za ANO) podle informací deníku Echo24 ve své funkci zůstane i v druhé Babišově vládě. Nejasno ale zůstává v případě resortu zdravotnictví. Ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha sice Babiš chválí, kuloáry se ale nese, že i on může ve funkci skončit. Navíc ho kritizuje KSČM, bez jejíž podpory kabinet nevznikne. Podle některých zpráv by ho mohla nahradit někdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Tu paradoxně Vojtěch už v prosinci z funkce odvolal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Zeman řešil s Hamáčkem jména nových ministrů

Pražská ČSSD podle Hamáčka většinově podporuje účast strany ve vládě

Ministr dopravy Ťok ohlásil konec ve vládě. Končí i náměstek přes mýto

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Gazprom u ruského soudu zažaloval ČEZ

ŽALOBY SPOLEČNOSTI GAZPROM

Ruská plynárenská společnost Gazprom u ruského soudu zažalovala tři středoevropské podniky, včetně české energetické firmy ČEZ a podniku Západoslovenská ...

15:27
×

Podobné články