Z celebrity vrahem. Jak pandemie koronaviru zamíchala politickým osudem
ECHOPRIME
Pandemie koronaviru zamíchala nejedním politickým osudem. Budoucí historici nejspíš povedou debaty o tom, jestli nebýt covidu, vyhrál by Donald Trump podruhé prezidentské volby. Pak je tu samozřejmě Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Před pandemií se zdál neporazitelný, nyní mu koalice vedené Piráty a ODS šlapou na paty, v některých průzkumech ho dokonce už přeskočily. Žádný světově známý politik však nejspíš nezažil takovou houpačku, co se týče oblíbenosti, jako Andrew Cuomo, guvernér amerického státu New York. Z průměrného politika se stal miláčkem médií, mluvilo se o něm i jako o možném prezidentovi, nyní je však stále víc považován za lháře a masového vraha.
Nejde však jen o dobrý příklad, jak neočekávaná událost může zamávat politickou kariérou. Je to také otázka úlohy amerických médií, která rezignovala na svou roli. Rovněž to naznačuje, že budoucnost amerických demokratů nemusí být tak růžová, když už se nyní nemohou vymlouvat na neschopnost Donalda Trumpa.
Andrew Cuomo se narodil v roce 1957 do politické rodiny. Kariéra jeho otce Maria (1932–2015) teprve začínala, rok před Andrewovým narozením dostudoval práva. Proslavil se obhajobou chudších Newyorčanů, kteří bojovali proti developerům. V roce 1975 se stal newyorským státním tajemníkem čili ministrem majícím dohled nad veřejnými službami. V roce 1979 se odtamtud přesunul na post newyorského viceguvernéra a ve volbách v roce 1982 byl zvolen guvernérem, kterým zůstal až do roku 1994.
Právě v jeho první guvernérské kampani Cuomo mladší získal první politické zkušenosti, dělal otci volebního manažera a po zvolení poradce. Následovala funkce v administrativě prezidenta Billa Clintona, nejdřív byl náměstkem ministra pro urbanizaci a od roku 1997 přímo ministrem. V letech 2007 až 2010 byl newyorským generálním prokurátorem a pak guvernérem.
Celý text Ondřeje Štindla si přečtěte na ECHOPRIME nebo v Týdeníku ECHO na stáncích. Objednat si jej můžete zde.