Rok od pádu roamingu. Uživatelé provolají dvaapůlkrát tolik, prosurfují pětinásobek
Konec roamingu v EU
Evropští zákazníci mohou už rok v zahraničí využívat služeb svých operátorů téměř bez rozdílů oproti domovu. Se směrnicí Evropské unie, která vstoupila v účinnost 15. června 2017, dorazilo bezstarostnější používání internetu v mobilu i volání na dovolených nebo služebních cestách. Uveřejněná data Evropské komise odhalují, že konec roamingu lidem značně rozvázal ruce. Spotřeba dat vzrostla pětkrát a uživatelé provolají dvaapůlkrát tolik co předtím.
Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometru ví o ukončení poplatků v zahraničí 62 procent evropanů a 69 procent se domnívá, že ve svém okolí zná někoho, kdo z konce roamingu bude těžit. Dvaaosmdesát procent dotázaných potom uvádí, že jim ze směrnice plyne výhoda.
„S potěšením sledujeme, že lidé během cest Evropskou unií své telefony využívají častěji a více svobodně, obzvláště pokud jde o mobilní data,“ uvádějí ve společném prohlášení viceprezident pro jednotný digitální trh Andrus Ansip a Mariya Gabrielová, komisařka pro digitální technologie a společnost. „Výhody cestování bez nadbytečných nákladů vnímají především častí cestovatelé a mladí Evropané,“ dodávají.
Tradičně nejdražší záležitost, tedy spotřeba dat, stoupla na území unie za uplynulý rok pětkrát. Počet provolaných minut se zvýšil téměř dvaapůlkrát. Zástupci komise navíc tvrdí, že se pád roamingu pozitivně odrazil na ziscích operátorů.
Na zákazníky čekají ještě další novinky. Už od 1. dubna mohou obsah, který si předplatili doma (například služby jako Netflix), volně využívat i v rámci ostatních zemí EU. Od 3. prosince tohoto roku přibude i možnost vybírat si při online nakupování ty nejvýhodnější nabídky bez ohledu na to, kde žijí.
Evropská komise v rámci úsilí o jednotný digitální trh navrhla celkem 29 novel zákona, kam spadá i směrnice o zrušení roamingu. Zatím jich v účinnost vstoupilo 16.