Levnější mobilní data v Česku? Virtuální operátoři žádají snížení poplatků
malí operátoři bojují
- red,
Češi si už možná brzy budou moci užívat levnější mobilní data. Malým, takzvaným virtuálním, operátorům totiž došla trpělivost se třemi velkými operátory, od kterých si musí hlasové a datové služby kupovat. V průběhu několika příštích týdnů proto vyvolají vůbec první oficiální spor se svými velkými konkurenty. Informaci přinesl server ihned.cz.
„Požadovat budeme především snížení poplatků, které síťovým operátorům platíme,“ uvádí serveru Pavel Humpolík, šéf Asociace českých virtuálních operátorů, která menší podniky na mobilním trhu sdružuje.
Menší operátoři nemají vlastní sítě a musí si hlasové a datové služby kupovat od jednoho z trojice velkých konkurentů, kterými jsou T-Mobile, Vodafone a společnost O2. Jejich velkoobchodní ceny jsou ale podle drobných operátorů i loňské analýzy ČTÚ dlouhodobě nadsazené uvádí server ihned.cz.
Podporu mají menší operátoři i ve státu. Český telekomunikační úřad totiž plánuje regulovat tuzemský mobilní trh. Úřadu dal nedávno zapravdu antimonopolní úřad, který záměr regulovat trh s připomínkami podpořil. Zhruba v polovině letošního roku by měl úřad dostat od Evropské komise stanovisko, zda regulaci tuzemského mobilního trhu může zavést.
Podle předsedy úřadu Jaromíra Nováka ukázal v loňském roce tzv. test tří kritérií, že je v České republice nedostatečný prostor pro virtuální mobilní operátory, aby mohli ziskově podnikat v rámci smluv, které podepsali s klasickými mobilními operátory. „Je třeba říci, že budeme druhým státem v EU, který se vlastně snaží regulovat mobilní trh, takže z tohoto pohledu je zájem EU očekávaný,“ uvedl Novák. Jediný, kdo mobilní trh v Evropě reguluje, je Kypr.
Od regulace si ČTÚ slibuje snížení cen za mobilní služby, včetně mobilních dat, která podle některých srovnání Evropské komise patří k těm dražším v Evropě. Spotřeba dat na jednu SIM kartu se přesto loni zvýšila z průměrně 800 MB za měsíc na 1400 MB. Podle náměstka ministra průmyslu Ondřeje Malého brání ještě větší spotřebě současná nabídka datových balíčků operátory, v jejichž případě se spotřebitelé bojí, že je vyčerpají a budou muset platit za navýšení objemu dat.