Do Kosova se vrátily ženy a děti radikálů. Spolu s nimi i čtyři džihádisté

Kosovští radikálové v Sýrii

Do Kosova se vrátily ženy a děti radikálů. Spolu s nimi i čtyři džihádistéNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na letišti v kosovském hlavním městě Prištině v sobotu po půlnoci přistál letoun se 110 občany Kosova, kteří se vrátili ze Sýrie. Jedná se o ženy a děti kosovských radikálů, kteří bojovali v Sýrii na straně teroristické organizace Islámský stát (IS). Na tiskové konferenci to dopoledne oznámil kosovský ministr spravedlnosti Abelard Tahiri, podle něhož jsou mezi navrátilci i čtyři bojovníci.

„V časných ranních hodinách byla zorganizována důležitá a citlivá operace, při níž vláda Kosova s pomocí USA vrátila do země 110 svých občanů ze Sýrie,“ sdělil Tahiri novinářům. Neupřesnil, jakou úlohu sehrály v této operaci Spojené státy, agentura Reuters nicméně zaznamenala přítomnost letounu s americkou vlajkou na prištinském letišti.

Úřady upřesnily, že mezi navrátilci je vedle čtyř zajatých bojovníků 32 žen a 74 dětí, z nichž devět nedoprovázejí rodiče. Pokud jde o čtveřici džihádistů, všichni byli po příletu okamžitě zadrženi.

Do Sýrie se z Kosova po roce 2012 vydalo přes 300 mužů, žen a dětí. Zhruba 70 Kosovanů, kteří za IS bojovali, zemřelo.

Kosovská policie uvedla, že během ústupu IS bylo zajato 150 kosovských žen a dětí, z nichž 60 se narodilo ve válečných zónách. Dodala, že v Sýrii stále ještě zůstává 30 kosovských bojovníků, 49 žen a osm dětí.

„Neskončíme, dokud do země nevrátíme všechny občany Kosovské republiky. A každý, kdo spáchal nějaký zločin nebo byl členem některé teroristické skupiny, bude čelit spravedlnosti,“ prohlásil v sobotu ministr Tahiri. „Kosovo nemůže připustit, aby jeho občané představovali hrozbu pro Západ a pro naše spojence,“ zdůraznil zároveň.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dívka obvinila ředitele z obtěžování, upálili ji za to zaživa. V Dháce začaly demonstrace

Severoirská policie zadržela mladíky kvůli smrti novinářky. Případ řeší jako terorismus

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články