Flotila 20 amerických tankerů veze Evropě zásoby zemního plynu
CENY PLYNU
S vysokými cena plynu v Evropě pomáhají aspoň částečně bojovat nákladní lodě s dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Ceny zemního plynu v Evropě se v důsledku toho už šestým dnem snižují, což je nejdéle trvající pokles za více než rok. Cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu se v úterý dopoledne snížila o více než osm procent na 98 eur (2450 Kč) za megawatthodinu (MWh). Později část ztrát smazala a odpoledne vykazovala pokles asi o tři procenta na 104 eur. Před Vánocemi se poprvé vyšplhala nad 180 eur za MWh.
Zprávy o amerických lodích s miliony krychlových metrů LNG na palubách sráží aspoň symbolicky ceny plynu prudce dolů už déle než týden. Některé lodě dokonce prudce mění kurz a otáčejí se od Asie směrem ke starému kontinentu. To je zřejmě případ tankeru Hellas Diana, který měl plyn původně doručit do čínského města Tchien-ťin. Podle agentury Bloomberg ale loď, která vyrazila z texaského Corpus Christi 27. listopadu, u Havaje prudce otočila kurz a nyní zřejmě směřuje do Evropy. Od asijských destinací bylo podle Bloombergu obchodníky odvráceno nejméně sedm dalších lodí s plynem.
„Elektroauto není auto, to je ideologie“
ROZHOVOR S PROF. MACKEM
Podle serveru Oilprice.com do Evropy aktuálně míří 20 amerických tankerů. Před týdnem směr Evropa deklarovalo pouze 10 lodí. Dalších 14 se pohybuje ve směru k Evropě bez potvrzené cílové destinace. Američtí obchodníci totiž využívají vyšších cen, za které Evropané plyn odkupují. O víkendu počet lodí z USA s dodávkami LNG stoupl o třetinu. Analytici ale uvádějí, že dodávky LNG nebudou mít dlouhodobý vliv na energetickou krizi v Evropě, protože nemají šanci pokrýt poptávku. Zprávy o nich však přesto sráží ceny plynu na trhu, společně s předpověďmi mírnějšího počasí. Dodávky jsou jen symbolické a přinášejí jen krátkodobé řešení, navíc jsou zapříčiněny pragmatickými kroky obchodníků, kdy zásoby v Asii jsou nyní dostatečné a cena v Evropě vyšší. Množstvím, strukturálně i cenou nemůže americké LNG v Evropě konkurovat ruskému zemnímu plynu i dalším zdrojům v Evropě nebo jejím okolí.
Minulý týden ceny prudce rostly a posouvaly dosavadní rekordy v souvislosti s výrazným poklesem toku plynu z Ruska plynovodem Jamal-Evropa. Tento pokles je podle kritiků výsledkem takzvaných reverzních kontraktů, kdy Německo sice nakupuje ruský plyn, ten ale posílá zpět na východ, a to do Polska a na Ukrajinu. Některé východoevropské země totiž kvůli neshodám s Moskvou nenakupují plyn přímo z Ruska, ale prostřednictvím kontraktů s jinými státy.
Obchodníci se zajímají také o to, zda je Rusko ochotné rezervovat si další kapacitu plynovodů, aby mohlo příští měsíc dodávat do Evropy více suroviny. Plynovod Jamal-Evropa, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už osmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak dál proudí z Německa do Polska. Podle údajů z měřicí stanice Mallnow v úterý ráno hodinový objem jeho toku činil méně než 1,2 milionu kilowatthodin (kWh/h), zatímco v noci na úterý se pohyboval kolem dvou milionů kilowatthodin.
Vychází Best of Echo, 130 stran toho nejlepšího za uplynulý rok
BEST OF ECHO 2021
Německá Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) uvedla, že současný směr toku plynu v Jamalu odráží postup firem působících na trhu. Upozornila, že německý trh s plynem je zásobován i dalšími trasami. „Tok plynu z německých hraničních bodů do sousedních zemí na východě není neobvyklý,“ tvrdí agentura. „Flexibilní tok plynu v obou směrech na hraničních bodech v EU je žádoucí při reakci na tržní signály a k zabezpečení dodávek,“ dodala.
Ruská plynárenská společnost Gazprom vybudovala spolu s několika západoevropskými společnostmi plynovod Nord Stream 2, který může přivádět plyn po dně Baltského moře přímo z Ruska do Německa. Od roku 2011 je v provozu plynovod Nord Stream, který vede paralelně a jehož kapacita činí asi 55 miliard metrů krychlových suroviny ročně. Zprovozněním Nord Streamu 2 by se přepravní kapacita zdvojnásobila, německý regulační úřad ale provozovateli zatím nechce projekt schválit a požaduje, aby nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.