Do hospody už po první dávce. Ne každý ale dostal potvrzení, lze je získat i zpětně
KONTROLY V RESTAURACÍCH
Navštěvovat restaurace a další služby je od pondělí 24. května možné už po první dávce očkování proti covidu-19, stačí, když uplynou alespoň 3 týdny od podání první vakcíny. V případě kontroly je však nutné prokázat se kartičkou z očkovacího místa. Ti, kteří první očkování podstoupili již dříve a kartičku nedostali, o ni mohou požádat i zpětně telefonicky. Od června si pak podle ministerstva zdravotnictví budou moci lidé k těmto účelům stáhnout elektronický certifikát.
Už druhým týdnem jsou znovu oficiálně otevřené restaurační zahrádky a některé další služby. Při jejich návštěvě je však nutné, aby se návštěvník prokázal dokladem o bezinfekčnosti. V současnosti je podle hygieniků, kteří na dodržování opatření spolu s policií dohlíží, přípustných několik variant: negativní test na koronavirus, doklad o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech nebo certifikát o očkování. Nejnovější variantou (od pondělí 24. května) je pak potvrzení o aplikaci první dávky očkování proti covidu-19, od kterého však musí uplynout lhůta alespoň 22 dnů.
Od začátku června si budou moci lidé podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jany Schillerové k těmto účelům stáhnout elektronický certifikát. Ten však ještě není v provozu, a tak se očkovaní lidé musí prokazovat kartičkami, které obdrželi při očkování. Například dříve očkovaní, kteří kartičku nedostali, o ni mohou požádat i zpětně.
Zatím očkovací karta, od června certifikát
„Do možnosti vydání certifikátu se může osoba prokázat kartičkou z očkovacího místa o provedené první dávce,“ uvedla Schillerová pro deník Echo24 s tím, že očkovací centra už byla o vydání potvrzení po první dávce informována. „Pro zpětné vydání potvrzení o aplikaci první dávky je potřeba telefonicky kontaktovat dané očkovací místo s žádostí o zpětné vydání tohoto dokladu,“ vysvětlila.
„Vydání certifikátu o provedeném očkování po první dávce bude umožněno během začátku měsíce června. Certifikát bude možné nalézt na Očkovacím portálu občana, a to stejným postupem, jako je tomu v případě již uzavřeného očkování,“ uvedla Schillerová. V současné době se podle Ministerstva zdravotnictví připravuje jednodušší elektronický systém, který bude dostupný pomocí aplikace. „Připravuje se elektronizace systému pomocí aplikace, která zpřístupní potvrzení na základě stanovených výjimek v rámci protiepidemických opatření,“ upřesnila.
Negativní test či doklad o prodělaném covidu-19
Kromě potvrzení o očkování je možné při kontrole předložit také potvrzení o profesionálně provedeném negativním PCR či antigenním testu. Platnost PCR testu je 7 dní, v případě antigenního testu je platnost 72 hodin. Stejné je to v případě testů od zaměstnavatele. Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové stačí, pokud zaměstnavatel vystaví potvrzení na hlavičkovém papíru se jménem zaměstnance, typem testu, který podstoupil a informací, že byl negativní.
Nařízení umožňují i prokázání se pomocí negativního samotestu provedeného přímo na místě. Není však zcela jasné, jak na testu prokázat, kdy a kde k jeho provedení došlo. Podle Šalamunové je proto pro případnou kontrolu ideální, aby provedení testu někdo viděl, například obsluha, která to při kontrole dosvědčí.
V případě žáků a studentů pak stačí doložit čestné prohlášení, případně čestné prohlášení zákonného zástupce, že na škole podstoupil v posledních 72 hodinách samotest s negativním výsledkem. „Dalo by se to uznat i v případě zaměstnání, když se uvede, kdo je zaměstnavatel a podobně, abychom si to mohli zpětně ověřit,“ řekla pro Echo24 Šalamunová.
Poslední z možností je potvrzení o tom, že člověk v poslední době prodělal covid-19. Musí však zároveň uplynout nanejvýše 180 dnů od posledního pozitivního testu (dříve 90ti denní ochranná lhůta se od pondělí prodloužila na 180 dnů). Pro ty, kteří svou nákazu neřešili s praktickým lékařem a logicky tak nemohou mít potvrzení od něj, pak mohou být jediným potvrzením SMS zprávy z laboratoře či od hygienických stanic z trasování (více píšeme zde).
Prokazovat bezinfekčnost musí lidé například pro účast na hromadných kulturních či sportovních akcích, využívání různých služeb nebo návštěvy v nemocnicích či na restauračních zahrádkách. Kromě toho je bezinfekčnost také podmínkou pro ubytování.