Známý ortoped z Bulovky má problém. Dle auditu mu implantáty dodávala bez soutěže synova firma

Podezřelé zakázky

Známý ortoped z Bulovky má problém. Dle auditu mu implantáty dodávala bez soutěže synova firmaNOVÉ
Ortoped Pavel Dungl Foto:

REPROFOTO: ČT24

3
Domov
Echo24
Sdílet:

Uznávaný ortoped a donedávna také senátorský kandidát za TOP 09 Pavel Dungl se nejspíše dostal do vážného střetu zájmů, když si u firmy svého syna nechal bez soutěže objednat umělé klouby za 14 milionů korun, píše server iDnes.cz. Vyplývá to z výsledků auditu, který provedli kontroloři v Nemocnici Na Bulovce. Ta čelí podezření, že zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky za více než 800 milionů korun. Tomáš Dungl spojitost objednávky s jeho otcem odmítá.

Z auditu vyplynulo, že firma Germeditec, kterou vlastní syn Pavla Dungla, obdržela od nemocnice v letech 2016 a 2017 celkem 14 milionů korun za dodání umělých kloubů. Obchod bez soutěže podepsala bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská, která je stíhaná za manipulaci zakázek. Společnost Tomáše Dungla si díky tomu pronajal sklad přímo v areálu Bulovky, odkud pak klinika Pavla Dungla odebírala implantáty. Podle závěru auditu tím nemocnice nedodržela zákon o veřejných zakázkách.

Podle Tomáše Dungla však jde o běžnou praxi. „Nemocnice Na Bulovce postupovala, co je mi známo, ve všech případech dodávek doručovatelů materiálů shodně. My jsme v nemocnici Na Bulovce jednali, dostali jsme normální dodavatelskou smlouvu a na základě té jsme dodávali. Můj otec s tím neměl nic společného a v životě s námi žádnou smlouvu nepodepisoval a neměl na to žádný vliv,“ řekl pro Echo24 Tomáš Dungl. Výběrová řízení na dodávky kloubních implantátů vypisuje v republice podle Tomáše Dungla naprosté minimum nemocnic.

Stejně tak rozporuje pochybnosti ohledně pronajatého skladu. „To je takzvaný konsignační sklad, to jsou sklady, které má pronajatá většina firem, co dodává materiál, protože když operujete umělý kloub, nevíte do poslední chvíle, jakou velikost tam dáte,“ řekl dále deníku Echo24 Tomáš Dungl s tím, že se proto v nemocnici musí uskladnit všechny velikosti implantátu po jednom kuse a nemocnice platí až poté, co určitý implantát použije.

Pavel Dungl nicméně uvedl, že obsah auditu nezná, tudíž se k němu nemůže v tuto chvíli vyjádřit. „Obecně mohu uvést, že na ortopedické klinice užíváme implantátů sedmi výrobců vždy tak, aby byly nejvhodnější zdravotnímu stavu, anatomii, věku a pohybové aktivitě pacienta. Pokud je mi známo, tak implantáty dodané společností Germeditec činily necelých deset procent ze všech použitých implantátů,“ řekl serveru iDnes.cz známý ortoped.

Ve zprávě kontrolorů se mluví ještě o pronájmu více než 600 metrů čtverečních ve stejné budově, kde se nachází i Dunglova klinika, tentokrát přímo jeho rodinné společnosti ORTO – REHA. Nemocnice prostory pronajala za tři tisíce korun za metr čtvereční ročně a Dungl tehdy byl údajně jediným zájemcem. Avšak dokumenty, které měly dosvědčit, že nemocnice dané prostory nepotřebuje, se podle ředitelství ztratily společně se znaleckými posudky. Obchod podepsal František Novák, který nastoupil po Vrbovské. Nyní je rovněž stíhán policií. Podle Tomáše Dungla se jednalo o „neobývaný, vybydlený prostor, kde byla jenom okna, jinak nic“ a vedení nemocnice o něj nemělo zájem. „Otec apeloval na ortopedickou kliniku, na vedení nemocnice Na Bulovce, aby tam to oddělení akutní ortopedické rehabilitace vybudovali,“ řekl pro Echo24 Tomáš Dungl s tím, že vedení jeho otci nakonec řeklo, že ho může za své finance vybudovat sám.

V létě 2008 operoval Pavel Dungl tehdejšího prezidenta Václava Klause, kterému provedl endoprotézu kyčelního kloubu. V roce 2012 také operoval palec na noze prezidentu Miloši Zemanovi, který mu dokonce udělil státní vyznamenání. V letošních senátních volbách kandidoval za TOP 09, a ve druhém kole se utkal s nestraníkem za Piráty Lukášem Wagenknechtem. V něm však prohrál se 45,54 procenty hlasů.

Zakázky za 800 milionů korun

Výsledná zpráva kontrolorů uvádí, že Nemocnice Na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky za více než 800 milionů korun. Šlo o dodávky léčivých přípravků a ortopedických implantátů. Podle kontrolorů zakázky získával cíleně jediný uchazeč, společnost První chráněná dílna severočeského podnikatele Tomáše Horáčka.

Ministerstvo podalo trestní oznámení. Další nemocnice mají do konce listopadu zhodnotit své smlouvy z minulosti. Horáček spolu s dalšími deseti lidmi čelí obvinění v kauze nemocničních zakázek. Obviněnou je i bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Horáček zůstává ve vazbě, kam ho Obvodní soud pro Prahu 5 poslal na konci června.

Policie v Nemocnici Na Františku, Nemocnici Na Bulovce a na dalších místech zasahovala koncem června. Vedle Horáčka a Vrbovské obvinila například bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku července.

„Kontrola odhalila skutečně závažná zjištění,“ uvedl k auditu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nemocnice Na Bulovce podle ministerstva porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Nemocnice neprověřovala hledisko hospodárnosti, ani neposoudila, zda jsou výdaje přiměřené a neprovedla řídící kontrolu podle zákona o finanční kontrole. Navíc bylo zjištěno personální a obchodní propojení dodavatelů a zaměstnanců nemocnice. Více čtěte zde.

Čtěte také: Stát postavil většinu průmyslových zón na zelené louce. Zbytečně, uvedlo NKÚ

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články